W cyklu wakacyjnych koncertów organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ostatnią niedzielę na Rynku wystąpiła orkiestra kameralna PSM prowadzona przez Pawła Adamka. W programie niespełna godzinnego występu były utwory muzyki operetkowej i popularnej określane jako: muzyka lekka, łatwa i przyjemna. Muzyka nadająca się zresztą doskonale na niedzielne, wakacyjne popołudnie.

Poszczególne utwory Paweł Adamek przeplatał swoimi dowcipnymi zapowiedziami, nie omieszkał opowiedzieć również publiczności o niedawnym pobycie dębickich muzyków w Świeradowie Zdroju. Od 28 lat odbywają się w tym mieście Europejskie Spotkania Młodych Muzyków im. Władysława Balickiego, nieżyjącego dyrygenta, propagatora muzyki i organizatora m.in. Przeglądu Orkiestr Wojskowych.

Młodzi muzycy z Pawłem Adamkiem na czele w tym roku występowali tam kilka razy i pokazali również operetkę „Zemsta nietoperza”, znaną dębickiej publiczności z tegorocznych przedstawień w Domu Kultury „Mors”. W finale Europejskiego Spotkania Młodych Muzyków w Świeradowie Zdroju Paweł Adamek dyrygował ponad 100 osobową orkiestrą złożoną z muzyków biorących udział w tej imprezie.

Koncert na Rynku w Dębicy młodzi kameraliści zakończyli dwoma utworami: uwerturą do operetki „Zemsta nietoperza” (Johanna Straussa, syna) oraz „Marszem Radetzky’ego” (Johanna Straussa, ojca). Paweł Adamek zapowiedział jednocześnie, że jesienią rozpoczyna próby z dębickimi muzykami do kolejnego wydarzenia artystycznego z premierą zaplanowaną w 2018 roku. Nie chciał jednak zdradzić, jaki to będzie utwór. Wszystkim sympatykom muzyki w wykonaniu dębickich twórców pozostaje zatem niecierpliwe oczekiwanie.

Koncert zapowiadała Dominika Migoń, w jego przygotowaniu uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

fot. Andrzej Janiec

Na afiszu