Przedostatnim koncertem wakacyjnym na dębickim Rynku był występ Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Stanisława Świerka. Koncert zbiegł się ze świętem Wojska Polskiego stąd utwory marszowe, wojskowe i z wojskiem związane obecne były w repertuarze występu MOD. Ciekawostką koncertu był marsz 5 pułku strzelców konnych, który stacjonował przed wojna w Dębicy.

Krótkie wprowadzenie do koncertu przedstawił Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Powiedział, że 15 sierpnia, to święto Maryjne a jednocześnie święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, która zdecydowała o losach naszego kraju i Europy.

Mówiąc o wykonawcach koncertu tj. Miejskiej Orkiestrze Dętej Jan Borek przypomniał, że funkcjonuje ona w Dębicy od blisko 60 lat, i że jej kapelmistrzem od niemal 50 lat jest Stanisław Świerk. O wysokim poziomie orkiestry z Dębicy świadczą nagrody, wyróżnienia i zaproszenia na różnego rodzaju przeglądy i konkursy popularnych „dęciaków”.

Program przeszło godzinnego koncertu wypełniły utwory wojskowe. Kilka piosenek śpiewał Grzegorz Tomaszewski.

Piękna pogoda, dobra muzyka i dzień wolny od pracy sprzyjały sporem zainteresowaniu publiczności, która oklaskami nagradzała każdy utwór grany przez Miejską Orkiestrę Dętą.

Dziękując orkiestrze z jej wieloletniemu dyrygentowi Stanisławowi Świerkowi Jan Borek zaprosił dębiczan na ostatni wakacyjny koncert na Rynku, który odbędzie się 2 września i rozpocznie od godziny 16.00.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Andrzej Janiec

 

Wspierają nas