Kolejną propozycją wyjazdową Klubu Miłośników Teatru, Opery i Muzyki będzie spektakl „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, który wystawiony zostanie 29 września na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Propozycji muzycznych na letnie miesiące złożyliśmy Państwu sporo. Jesteśmy po pierwszym, bardzo atrakcyjnym koncercie „Emanacji” w Lusławicach. Przed nami jeszcze sześć koncertów w Lusławicach, jeden koncert w ramach Kromer Biecz Festiwal i dwa koncerty festiwalowe w Mielcu. Są jeszcze miejsca na niektóre wydarzenia;  zachęcamy Państwa by nie czekać z decyzją do ostatniej chwili, prosimy raz jeszcze przejrzeć nasze propozycje i zgłosić ewentualnie chęć wzięcia w nich udziału. Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: www.mokdebica.pl.

Pomyśleliśmy, że wczesną jesienią zainteresuje Państwa propozycja teatralna. Wybraliśmy dla Państwa na rozpoczęcie nowego sezonu spektakl, którego tło historyczne winno nam być bliskie. Przedstawia bowiem wydarzenia związane z czasem tuż przed wybuchem powstania chłopskiego na terenach zachodniej Galicji w 1846 roku. W  foyer teatru Miniatura – scenie Teatru im. J. Słowackiego, na tablicy świetlnej czytamy bliskie nam nazwy miejscowości;  jest mowa o Dębicy, Latoszynie, Gumniskach, Jastrząbce i wielu innych miejscowościach położonych blisko Dębicy, gdzie wydarzenia te w jaskrawej formie miały miejsce.

„Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego nie jest jednak przedstawieniem historycznym sensu stricto. Nie znajdziemy tu kostiumów z epoki, ani nienagannej wierności wobec faktów. Wstydliwy, krwawy epizod polskiej historii przedstawiony został z trzech perspektyw - wściekłych, uciskanych chłopów, szykującej powstanie szlachty i panujących Austriaków. Twórcy przedstawienia zadają poprzez tę propozycję pytanie, dlaczego doszło do tak brutalnego ataku chłopów na panów? Jakie uwarunkowania społeczne, polityczne, także religijne sprawiły, że doszło do tak drastycznych, krwawych wydarzeń na naszej ziemi. Odpowiedzi jednoznacznej jak to w sztuce bywa raczej nie otrzymamy; dla reżysera  istotniejsze było uchwycenie pewnych mechanizmów polityczno-psychologicznych. A wszystko to pokazane zostało w atrakcyjnej,rzadko spotykanej w teatrze formule sceny wędrującej. Dzięki takiemu rozwiązaniu widz staje się niejako współtwórcą tego ze wszech miar interesującego przedstawienia.

Teatr im. Juliusza Słowackiego
Scena Miniatura – 29.09.2018, godz. 20.00

Cena biletu: 55 zł – normalny, 45 zł - ulgowy
Kwotę za bilet należy wpłacić w nieprzekraczalnym terminie do 12 września przelewem na konto:
Nr konta: 63 1240 1792 1111 0010 6305 7510
Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, ul. Ignacego Lisa 3.

Nieuregulowanie płatności w terminie, będzie jednoznaczne z anulowaniem rezerwacji.
* Chęć udziału w tym wydarzeniu jest równoznaczna ze wspólnym wyjazdem (miejsce spotkania to tradycyjnie Plac Solidarności, koszt transportu zostanie podany w późniejszym terminie, jest on uzależniony od liczby chętnych osób na wyjazd).
* * Przed wpłatą uprzejmie prosimy o kontakt i upewnienie się, iż jest taka możliwość, gdyż ilość miejsc jest ściśle ograniczona.
Zapisy mailowo, bądź telefonicznie: Aneta Wiater e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (14) 680 93 61.