Koncert grupa IRA przy szczelnie wypełnionej płycie Rynku zwieńczył dwudniowe Święto Miasta. Dębiczan przyciągnęły także występy Poparzonych Kawą Trzy, Majki Jeżowskiej oraz greckiej grupy Mythos.

Tegoroczne Dni Dębicy rozpoczęły się tradycyjnym już korowodem szkół podstawowych. Również jak zwykle trasa korowodu prowadziła z Placu Solidarności na Rynek. Krótki koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod wodzą kapelmistrza Stanisława Świerka poprzedził prezentację umiejętności teatralno-artystycznych szkół podstawowych. Na scenie muszli koncertowej zaprezentowały się następujące szkoły (w kolejności występowania): SP nr 2 z programem „Casting na Królową”, SP nr 12 – „Taniec pszczółki Mai”, SP nr 3 – „Jak to ze Śnieżką było”, SP nr 11 – „Kopciuszek historia prawdziwa”, SP nr 5 – „Smerfy”, SP nr 10 – „Muzyczne spotkania z baśnią”, SP nr 8 – „Czarownice psotnice”, SP nr 9 – „W krainie Pana Andersena”. Wszystkie szkoły zostały nagrodzone przez burmistrza miasta Mariusza Szewczyka talonem wartości 350 złotych i koszem słodyczy.

Ponieważ pierwszy dzień Dni Dębicy zbiegł się z Dniem Dziecka na scenie pojawiła się Lady Fama z programem „Zielona Planeta” propagującym wartości ekologiczne. Piosenki z interesującymi tekstami, konkursy i zabawy z nagrodami bardzo podobały się najmłodszym uczestnikom Dni Dębicy.

Po oficjalnym otwarciu Dni Dębicy przez władze miasta na scenie pojawiły się dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne działające w placówkach Miejskiego Ośrodka Kultury. W blisko dwugodzinnym bloku programowym zaprezentowały się się grupy Kids Force, Mini Force, Force, Iskierki, Pantera, soliści Grupy wokalnej oraz Zespół Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie.

Kolejną atrakcją Dnia Dziecka był koncert Majki Jeżowskiej, który zgromadził tłum wielbicieli, śpiewających wspólnie jej największe przeboje. Po koncercie charyzmatyczna wokalistka długo podpisywała plakaty i płyty, zarówno młodszym, jak i nieco starszym fanom.

Gwiazdą wieczoru była grupa Poparzeni Kawą Trzy, powstała z inicjatywy dziennikarzy polskich rozgłośni radiowych. Żywiołowa mieszkanka ska, rocka, punku i swingu przyciągnęła sporą liczbę mieszkańców miasta, bawiących się do skocznych hitów grupy.

Bardzo ciekawie zaprezentowały się młodzieżowe zespoły z powiatu dębickiego, które zainaugurowały drugi dzień Dni Dębicy. Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół Hideaway z Jodłowej. Ta interesująca grupa istnieje od 5 lat. Ma na swoim koncie dwie płyty: „Niech to trwa...”, na której znalazło się 10 kawałków oraz album „Nie wszystko ukraść się da”. W przyszłym roku zespół planuje wydać trzecią swoją płytkę. Na scenie muszli koncertowej młodzi muzycy zagrali starsze i najnowsze utwory. Dobrze brzmiał głos wokalistki grupy Katarzyny Kurek. Ostrzejszą muzykę rockową zaprezentował natomiast zespół Why Not? z Pilzna. Utwory własne przeplatali znanymi światowymi kawałkami klasyki hard-rocka m.in. zespołów Led Zeppelin i Metallica. Jak w przypadku zespołu Hideaway, tak i w grupie Why Not? uwagę skupiała ekspresyjna wokalistka Zofia Świerczek, ale także grająca na perkusji Martyna Sasak.

Kolejnym punktem programu II dnia święta Dębicy była prezentacja finalistów i laureatów konkursu Dębica Open Festival, organizowanego od lat przez Vocal Studio Katarzyny Godzisz wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Towarzystwem przyjaźni Polsko-Belgijskiej „Serce za Serce”.

Śpiewem i tańcem porwała do zabawy dębicką publiczność grecka grupa wokalno - instrumentalna Mythos, znana z barwnych i widowiskowych koncertów. Były więc piękne greckie stroje, instrumenty i melodie. Nie zbrakło też nauki greckiego tańca.

Tuż przed występem gwiazd wieczoru „Żaglem Kultury” została uhonorowana Dominika Migoń, instruktorka teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Nagrodę przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczyli burmistrz miasta Mariusz Szewczyk i wiceburmistrz Maciej Małozięć.

Święto Miasta zakończył koncert weteranów polskiej sceny rockowej - grupy IRA. Zabrzmiały utwory z ostatnich albumów, kilka przedpremierowych piosenek oraz największe przeboje zespołu, takie jak: „Nadzieja”, „Bierz mnie”, czy „Wiara”.  Na koniec dębicka publiczność zaśpiewała „Sto lat” liderowi grupy Arturowi Gadowskiemu, świętującemu dzień wcześniej 52. urodziny.

fot. Andrzej Janiec, Łukasz Pas