Bardzo uroczyście i radośnie przebiegło Narodowe Święto Niepodległości w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Uroczyście, gdyż w obecności najznaczniejszych przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu wręczono Izabeli Podhalańskiej, Edmundowi Książkowi oraz Stowarzyszeniu Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa-Donna-Dębica” tytuły Honorowego Obywatela Miasta Dębicy.

Radośnie, gdyż część artystyczną spotkania wypełnił świetny koncert grupy Voice Band oraz towarzyszącej im znakomitej wokalistki Anity Lipnickiej.

W spotkaniu z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele spółek miejskich i przedsiębiorstw, szkół, duchowieństwo oraz mieszkańcy Dębicy. Wszystkich powitał Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Poinformował zgromadzonych, że tradycyjnie z okazji Święta Niepodległości Rada Miejska w Dębicy przyznała tytuły Zasłużonego dla Miasta Dębicy. Jest to honorowe wyróżnienia przyznawane osobom, organizacjom i instytucjom za zasługi włożone w rozwój miasta, jego promocję oraz pracę na rzecz mieszkańców. Tytuł przyznawany od 2007 roku otrzymało do tej pory 47 osób i organizacji pożytku społecznego. Laudacje przeczytała Dominika Migoń.

Jako pierwsza tytuł otrzymała Izabela Podhalańska. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy. W okresie okupacji niemieckiej należała do organizacji konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Była żołnierzem Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Plater”. Uczęszczała na tajne komplety, w ramach których zdała tzw. „małą maturę”. W okresie akcji „Burza” walczyła w I Zgrupowaniu 5. PSK AK Obwodu Dębica w okolicach Sędziszowa Małopolskiego. W 1989 r. zaangażowała się w działalność w Związku Żołnierzy AK. W 2007 roku została wybrana przez Zarząd Koła Środowiskowego 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy prezesem zarządu. Funkcję tę pełni do chwili obecnej. Z jej inicjatywy upamiętniono bohaterskich żołnierzy AK innych formacji wojskowych okresu okupacji. Poświęca także siły na pomoc kombatantom m.in. realizację programu „Szpital przyjazny Kombatantom”. Jest kapitanem w stanie spoczynku.

Edmund Książek jest również żołnierzem Armii Krajowej, bohaterem walk w akcji ,,Burza”, założycielem struktur Światowego Związku Żołnierzy AK w powiecie dębickim. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy. Po wojnie ukrywał się przed funkcjonariuszami aparatu represji PRL na terenie Dolnego Śląska. Był poszukiwany za działalność niepodległościową. Jest zaangażowany w życie społeczne miasta. Brał udział w budowie kościoła Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, współpracuje z młodzieżą, uczestniczy w rajdach, jest inicjatorem licznych spotkań i wieczornic. Od lat troszczy się również o groby żołnierzy AK na wszystkich cmentarzach w Dębicy i powiecie dębickim.

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Dębica otrzymało Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa-Donna-Dębica”. Zanim jednak to się stało Anna Mazur, przewodnicząca stowarzyszenia zaprosiła na scenę wszystkie panie zaangażowane w jego działalność.

Stowarzyszenie Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa-Donna-Dębica” jest organizacją pozarządową działającą od 1999 r. Podstawowym przedmiotem działalności stowarzyszenia jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań służących ochronie zdrowia społeczeństwa, a zwłaszcza walce z rakiem piersi u kobiet. Stowarzyszenie jest silną i dynamiczną organizacją, skupiającą kobiety nie tylko walczące z własną chorobą, ale pragnące służyć innym. Od wielu lat organizuje spotkania, konferencje, warsztaty, sesje naukowe, happeningi, bale charytatywne „Różowej Wstążki” oraz podejmuje działania na rzecz profilaktyki raka piersi. Stowarzyszenie Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Od 2001 roku stowarzyszenie prowadzi akcję badań mammograficznych pn. „Prezent urodzinowy dla 40-latki”. Z badań skorzystało 2000 pań, z czego 15 procent zostało zakwalifikowanych do dalszej diagnostyki, a u 2 procent stwierdzono raka piersi.

Treść pełnych laudacji można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dębicy z 18 listopada br.

Uroczystość zakończył występ męskiego zespołu Voice Band, któremu towarzyszyła w drugiej części Anita Lipnicka. Muzycy w świetnej formie dali 90 minutowy koncert, który bez wątpienia zapadnie w pamięci dębiczan.

Voice Band powstał pod koniec 2006 roku z inicjatywy Arkadiusza Lipnickiego (prywatnie brata Anity Lipnickiej). Zespół zaprezentował kilkanaście, znanych z estrady i filmowego ekranu, piosenek z okresu międzywojennego w nowoczesnych aranżacjach. Voice Band tworzą: Tomasz Warmijak, Arkadiusz Lipnicki, Grzegorz Żołyniak i Piotr Widlarz.

Anita Lipnicka piosenkarka i autorka tekstów jest zaliczana do najpopularniejszych artystów polskiej muzyki rozrywkowej. Śpiewała z zespołem Varius Manx oraz walijskim muzykiem Johnem Porterem. Obecnie z powodzeniem kontynuuje karierę solową. Wydaje własne płyty oraz wspólnie z zespołem Voice Band.

Koncert Voice Band i Anity Lipnickiej bardzo podobał się publiczności, która oklaskami „zmusiła” muzyków do dwóch bisów.

Jak zwykle w sprawnym przeprowadzeniu uroczystości mieli udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury.

fot. Łukasz Pas