W Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Religijnej. Podobnie jak w poprzednich edycjach ze względu na znaczną liczbę uczestników został on podzielony na dwa dni.

W pierwszym zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Oceniało ich jury w składzie: Robert Chodur, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Maciej Małozięć, dyrektor Katolickiego Centrum Edukacyjnego „Kana” w Dębicy oraz Aneta Wiater, kulturoznawca o specjalizacji teatralnej, pracownica MOK w Dębicy.

Po wysłuchaniu 3 propozycji w turnieju poezji śpiewanej w kategorii uczniów szkól podstawowych jury przyznało nagrodę Małgorzacie Dunajskiej z Nawsia Brzosteckiego.

W kategorii uczniów szkól podstawowych w turnieju recytatorskim zaprezentowało się 28 uczestników. Nagrody: I miejsce Alicja Wojnarowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, II miejsce Roksana Buraś z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Hubert Zieliński ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. III miejsce – Kinga Rachwał z Zespołu Szkół w Żyrakowie i Natalia Kozek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy. I wyróżnienie otrzymał Tomasz Mądro z ZSS w Dębicy. II wyróżnienie: Dominika Osika ze SP nr 8 w Dębicy, Julia Sikora z MOK w Dębicy, Bartłomiej Gonet ze SP w Przeczycy. III wyróżnienie: Marta Czauderna – SP w Stobiernej, Emilia Piekarczyk – SP w Dobrkowie, Wiktoria Kawa z ZS w Żyrakowie i Natalia Warzecha z SP nr 1 w Jodłowej.

W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych w turnieju recytatorskim jury oceniało 28 propozycji. I miejsce przyznano Michałowi Michoniowi z SP w Straszęcinie, II miejsce Gabrieli Surdel z gimnazjum w Brzostku i III miejsce ex aequo: Mateusz Rymut z SP w Nagoszynie, Norbert Jedliński z CKiB w Gminie Dębica oraz Mateusz Szynal z SP w Jodłowej.

I wyróżnienie dla: Magdaleny Mazur z CKiB Gminy Dębica i Damian Figura z SP nr 1 w Jodłowej. II wyróżnienie: Tomasz Starzak z CKiB Gminy Dębica i Klaudia Cielak z ZS w Paszczynie. III wyróżnienie: Julia Kulig z ZS w Zawadzie, Julia Nowak z ZS w Pustyni i Anna Lemek z SP w Brzostku.

Wyróżnienia honorowe otrzymali uczniowie ZSS w Dębicy Sylwia Wojtuła i Mateusz Kontrabecki.

W drugim dniu Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej prezentowali swoje umiejętności uczestnicy ze szkół średnich oraz dorośli. Ich recytacje i piosenkę śpiewaną oceniało jury w składzie: Monika Wenta, aktorka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, Aneta Wiater i Maciej Małozięć.

W turnieju poezji śpiewanej w kategorii uczniów szkół średnich wyróżnienie otrzymał duet Wiktoria Nykiel i Angelika Bielatowicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

W turnieju recytatorskim w kategorii szkół średnich jury oceniało 26 uczestników. I miejsce przyznano Mateuszowi Ciurkotowi z ZS nr 1, II miejsce – Patrycji Serafin z MOK w Dębicy i III miejsce ex aequo: Julii Wronie z Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica oraz Aleksandrze Występek z MOK w Dębicy.

Wyróżnienia otrzymali: Bernadetta Różańska, Jagoda Jakubek i Oskar Rak ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ZSS w Dębicy, Aleksandra Godycka z I LO w Dębicy, Natalia Świstara z CKiB gminy Dębica i Bartosz Piątek z MOK w Dębicy.

W turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych startowało 4 uczestników. Jury nagrodę przyznało Dorocie Bielatowicz z CKiB gminy Dębica, wyróżnienie otrzymała Maria Socha z MOK w Dębicy. Nagrodę specjalną w tej kategorii za „przygotowanie własnego tekstu i wrażliwość artystyczną” jury przyznało Katarzynie Pawełko z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębicy.

Do finału XXVII Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, który odbędzie się 8 grudnia 2017 w sali widowiskowej MGOK w Sędziszowie Małopolskim jury zarekomendowało: Mateusza Ciurkota, Patrycję Serafin, Julię Wronę, Aleksandrę Występek i Dorotę Bielatowicz.

Monika Wenta, która ogłaszała wyniki, w imieniu jury złożyła podziękowania wszystkim uczestnikom, instruktorom i opiekunom artystycznym oraz organizatorom i fundatorom nagród za przygotowanie spotkania i jego sprawny przebieg.

fot. Andrzej Janiec, Łukasz Pas