Na XVI Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Pasikonik 2017” organizowanym przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu grupa „Pantera” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Agaty Lig-Saramy zdobyła wyróżnienie w kategorii form różnych.

„Pasikonik” to konkurs taneczny o otwartej formule, w której swoje umiejętności prezentują różne formacje taneczne: zespoły ludowe i grupy tańca nowoczesnego. „Pasikonik” skierowany jest do zespołów tanecznych działających przy szkołach i placówkach kultury. W przeglądzie startują tanecznie uzdolnione maluchy oraz młodzież szkół średnich. Konkurs rozgrywany jest w kategoriach tańców różnych oraz grup folklorystycznych.

Grupa „Pantera” wystąpiła w II kategorii wiekowej – formy różne. Pokazała 5 minutowy układ pod tytułem „Ratatui”. Jury (Jadwiga Madej-Bar, Edyta Korus i Adrian Szydełko) obejrzało razem 19 propozycji. „Pantera” na tyle spodobała się jurorom i publiczności, że otrzymała wyróżnienie. Jak podkreśla Agnieszka Jackowska-Drożdż, która obserwowała przegląd w Mielcu, kategoria była w tym roku wyjątkowo silnie obsadzona. Stąd wyróżnienie dla „Pantery” ma szczególny charakter.

Słowa te potwierdza jury, które do swojego werdyktu dodało, że „jest pełne uznania dla wszystkich uczestników przeglądu” i jednocześnie złożyło podziękowania „opiekunom artystycznym, choreografom i nauczycielom za wkład, jaki włożyli w przygotowanie swych podopiecznych do konkursu”.

Dodajmy tylko, że nie jest to pierwszy sukces grup tanecznych z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy na tym przeglądzie. W ubiegłym roku dębicki MOK był reprezentowany w kategorii tańców folklorystycznych. „Mali Igloopolanie” zdobyli I miejsce, ich starsi koledzy z grupy młodzieżowej – II miejsce.