„Błogosławiony, który chodził między nami” – pod tym tytułem w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Zostało ono zorganizowane przez Komisję Wydziałową Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” TC Dębica SA i Kapelę Ludową Morsy przy wsparciu burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka i Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Witając wszystkich widzów, m.in. burmistrza M. Szewczyka Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy cytował poezje Teresy Boguszewskiej, która dużą część swojej twórczości poświęciła właśnie ks. Jerzemu Popiełuszce. Poetka została zaproszona na spotkanie w Dębicy, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły jej z niego skorzystać.

Z wykładem na temat krótkiego, 37 letniego życia ks. Jerzego Popiełuszki wystąpił historyk Marian Matkowski, mieszkaniec Paszczyny, pracownik Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica. Wykład został wzbogacony pokazem slajdów.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku. Jego kapłańską dewizą był cytat z listu św. Pawła do Rzymian: „Zło dobre zwyciężaj”. Msze św. Za Ojczyznę, odprawiane w ostatnią niedzielę miesiąca gromadziły w kościele św. Stanisława w Warszawie tłumy wiernych. Komunistyczna władza reagowała na działalność ks. Jerzego wzmożonymi represjami i szykanami wobec niego. Wreszcie doszło do tragicznego wydarzenia. Kapłan „Solidarności” został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku a jego ciało wrzucono do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Odnalezienie zwłok księdza i ujawnienie jego morderców wywołało ogromne oburzenie społeczne. Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki był wielką manifestacją. Został pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W czerwcu 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany. Obecnie trwa proces kanonizacyjny kapłana.
Z montażem słowno-muzycznym poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce wystąpił Zespół Ludowy „Morsy” Sylwii Murdza-Chrobak. Program był prezentowany wielokrotnie m.in. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.
W holu DKiK „Kosmos” można było również obejrzeć wystawę przygotowaną przez członkinie zespołu „Morsy” a poświęconą bł. ks. Popiełuszce.

fot. Andrzej Janiec