Za nami siódmy i ostatni „Koncert dla Tadzia”, który odbył się w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Koncert był poświęcony pamięci zmarłemu w 2011 roku drowi Tadeuszowi Gardzielowi.

Tadeusz Gardziel był dr. nauk humanistycznych, politologiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Rzeszowie. Pracował jako asystent, adiunkt i prodziekan na rzeszowskich uczelniach. Był znanym na Podkarpaciu ekspertem, który komentował aktualne wydarzenia polityczne, społeczne i gospodarcze na łamach lokalnych gazet. Jego analizy polityczne do dziś uderzają trafnością i przenikliwością ocen. W latach 1990 – 1991 był wiceburmistrzem Dębicy, w najtrudniejszym okresie budowania samorządności miasta. Współpracownicy dra Gardziela z tamtego okresu do tej pory wspominają Jego umiejętność budowania porozumienia z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych.

Po Jego śmierci przyjaciele postanowili spotykać się w każde imieniny Tadeusza. 28 października organizowane są koncerty dla uczczenia pamięci Tadeusza Gardziela. Powstała także fundacja Jego imienia, która promowała zdolną młodzież oraz inne przedsięwzięcia kulturalne m.in. zajęcia plastyczne dla młodzieży czy wykłady o sztuce. W tym roku przyjaciele Zmarłego prof. Jerzy Hausner i prof. Wiesław Gumuła poinformowali, że obecny koncert jest ostatnim w tej formule. Podsumowaniem tych kilku spotkań stała się książka „Tadeusz Gardziel – człowiek praktyczny i magiczny”, którą otrzymali wszyscy uczestnicy koncertu. Na 150 stronach o Tadeuszu mówią jego przyjaciele i znajomi. Można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć, przeczytać wywiady i teksty. Pasjonująca lektura nie tylko o Tadeuszu Gardzielu, ale także o Dębicy. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy są ciekawi historii miasta i losów ludzi.

W części artystycznej koncertu wystąpili świetni muzycy. Najpierw Lech Dyblik, aktor i pieśniarz w repertuarze rosyjskich bardów: Okudżawy, Wysockiego. Towarzyszyli mu Leszek Kołodziejski i Piotr Domagała. Wszyscy trzej występowali kilka godzin wcześniej na Rynku, jednak fatalna pogoda sprawiła, że ich koncert obejrzało niewielu widzów. Drugie półtorej godziny koncertu wypełnił zespół „Raz, Dwa, Trzy”. Adam Nowak i jego zespół nie zawiedli publiczności. Zaśpiewali swoje starsze i nowe utwory. Razem ponad trzy godziny wspomnień o Tadeuszu Gardzielu i artystycznych wzruszeń.

Organizatorami spotkania byli Fundacja im. Tadeusza Gardziela, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Agencja Artystyczna GAP, przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Dębicy.

fot. Andrzej Janiec