Na scenie Domu Kultury i Kina „Kosmos” widzowie (niestety nieliczni) mogli obejrzeć bardzo poruszające przedstawienie Sceny Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Józef Błogosławiony”. Scena Propozycji UR nie pierwszy raz gościła w Dębicy. Jest to autorski teatr Janusza Pokrywki, malarza i pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autora licznych scenografii teatralnych, scenariuszy, reżysera.

„Józef Błogosławiony”, to sceniczna adaptacja książki ks. Jana Krawca o życiu i męczeńskiej śmierci pochodzącego z podrzeszowskich Siedlisk, salezjanina ks. Józefa Kowalskiego(1911 - 4 lipca 1942 w Auschwitz).

Wstęp do przedstawienia wygłosił dr Jan Wolski. Przedstawił sylwetkę ks. Józefa Kowalskiego, który żył jedynie 31 lat. W maju 1941 roku aresztowany przez gestapo, miesiąc potem przewieziony do Auschwitz. Tam nazistowscy oprawcy przydzielają mu numer 17350 i próbują pozbawić człowieczeństwa i Jego żarliwej wiary. Za odmowę podeptania różańca zostaje bestialsko zamordowany, prawdopodobnie utopiony w beczce z kloaką. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Przedstawienia Janusza Pokrywki obfituje w poruszające obrazy, słowo zredukowane jest do niezbędnego minimum. Szczególnie dramatyczne są sceny z Auschwitz. Praca ponad siły, śmierć. Tam słowa są już zupełnie niepotrzebne. I jeszcze krzyż kończący przedstawienie i milczenie widzów a potem oklaski na stojąco.

Reżyseria, scenariusz (wg. ks. Jana Krawca) i scenografia Janusz Pokrywka, reżyseria ruchu – Bernadetta Wojtuń-Sikora, asystent reżysera – Joanna Sitarz. Aktorzy: Anna Demczuk, Alicja Krawiec, Karolina Patruś, Dominika Wyskiel, Joanna Sitarz, Paulina Zając, Szymon Dorak, Rafał Jedynak, Jan Wolski, Robert Nowak, Radosław Wyskiel.

Sponsorami przedstawienia były dwie miejskie spółki: „Wodociągi Dębickie” i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Prezesom obu tych firm, Jackowi Gilowi i Tomaszowi Wróblowi, podziękował za pomoc Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

fot. Andrzej Janiec