Wspaniały prezent mikołajkowy sprawiły dzieciom władze miasta, Stowarzyszenie „Uwierz w siebie” i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. W Domu Kultury i Kinie „Kosmos” pokazano dębickim dzieciom przedstawienie rzeszowskiego Teatru „Maska” pt. „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”. Wstęp na przedstawienie był bezpłatny.

Tekst napisany przez Martę Guśniowską został oparty na „Kwiatkach św. Franciszka z Asyżu”. Autorka wybrała epizody z życia Franciszka, które dotyczyły jego spotkań z „braćmi mniejszymi” czyli zwierzętami: kretem i krecikiem, żmiją, ptakami, wilkiem, muchami, osiołkiem. Zwierzęta nie zawsze są miłe. Muchy nie pozwalają wyspać się Franciszkowi, kret próbuje przepędzić go ze swojej nory, wilk chce go nawet zjeść. Franciszek perswazją i swoją dobrocią zjednuje ich sympatię i stają się oni jego przyjaciółmi.

Sam Franciszek wędruje po świecie ciesząc się jego pięknem i sławiąc Stwórcę. Ubrany w przetarte spodnie i stary sweter nie dba o doczesne przyjemności. Dla niego są to nic nie znaczące drobiazgi.
Przedstawienie stroni od taniego dydaktyzmu. Franciszek jest żywym człowiekiem, jeszcze przed tym, gdy został zaliczony w poczet świętych. Marta Guśniowska w jednym z wywiadów tak tłumaczy swoje podejście do postaci: „Nie zastanawiam się, jak zareagują rodzice, i nie piszę o tym, co jest w danej chwili modne. Nie interesuje mnie też tak zwana misyjność i pilnuję, by nie popaść w dydaktyzm. Poza tym nie trzeba zawsze poruszać dużych spraw. Nieraz wystarczy zabawna historia, z której dzieci dowiedzą się na przykład, że przyjaciele są w życiu bardzo ważni”.

Warto dodać, że widzowie w Dębicy obejrzeli zakończenie sztuki specjalnie przygotowane na okres Bożonarodzeniowy. Wszyscy bohaterowie sztuki, tak ludzie, jak i zwierzęta spotykają się przy szopce w Betlejem w radosnym oczekiwaniu na narodziny Pana.

Piękne, radosne przedstawienie, pełne humoru, zadumy. Bardzo ładny prezent dla małych dębiczan.

„O mniejszych braciszkach św. Franciszka”, Teatr Maska w Rzeszowie, autor: Marta Guśniowska, reżyseria: Jacek Popławski, scenografia: Pavel Hubička, muzyka: Pavel Helebrand, asystent reżysera: Maciej Owczarek.

Obsada: Franciszek - Maciej Owczarek, Klara - Anna Kukułowicz, Aniołek - Natalia Zduń.

fot. Andrzej Janiec