Serdecznie zapraszamy na kolejne retransmisje przedstawień operowych zrealizowanych na scenie The Metropolitan Opera. W obsadzie obu spektakli znaleźli się polscy artyści - Aleksandra Kurzak w "Carmen" wystąpiła w roli Micaëli, Piotr Beczała w „Adrianie Lecouvreur” wcielił się w Maurycego, syna polskiego króla.

Georges Bizet
„Carmen”

dyrygent: Louis Langrée
reżyseria: Sir Richard Eyre
scenografia i kostiumy: Rob Howell
światło: Peter Mumford

Obsada:
Clémentine Margaine jako Carmen
Aleksandra Kurzak jako Micaëla
Roberto Alagna jako Don José
Alexander Vinogradov jako Escamillo

Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć przez to staje się dezerterem i bandytą. Gdy zostaje w końcu odrzucony przez niestałą w uczuciach Carmen, zabija ją. Met już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” wielki operowy przebój. Tym razem polscy widzowie zapewne wyjątkowo skoncentrują swoją uwagę nie na postaci tytułowej, ale na Micaëli i Don Josém, w których role wcieli się operowe małżeństwo: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.

11 kwietnia 2019
DKiK Kosmos

bilety: normalne 30 zł, ulgowe 20 zł

Francesco Cilèa
„Adriana Lecouvreur”

dyrygent: Gianandrea Noseda
reżyseria: Sir David McVicar
scenografia: Charles Edwards
kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
światło: Adam Silverman

Obsada:
Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur
Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon
Piotr Beczała jako Maurizio
Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil
Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet
Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon

Kulisy teatru, intryga, miłość i postać historyczna wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur to składniki idealnego libretta operowego. Gwiazda francuskiej sceny teatralnej rzeczywiście była nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Współcześni podejrzewali i przekazali to następnym pokoleniom, że aktorka została zamordowana przez rywalkę – księżnę de Bouillon – przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Na podstawie tej legendy Francesco Cilèa skomponował swoją niezwykle melodyjną operę, która wpisuje się w nurt werystyczny, czyli prezentowania na scenie prawdziwego życia ze wszystkimi codziennymi szczegółami. W nowej inscenizacji Sir Davida McVicara w roli tytułowej wystąpi Anna Netrebko, która całkiem niedawno dołączyła tę partię do swojego repertuaru. Maurycym, synem polskiego króla, będzie Piotr Beczała.

9 maja 2019
DKiK Kosmos