Przez najbliższe 4 tygodnie w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę prac malarskich i zdjęć Eweliny Lochman. Autorka przed 15 laty na początku swojej drogi artystycznej prezentowała już swoje dokonania. Teraz, jako artystka ze sporym dorobkiem, prezentuje swoje prace po raz drugi.

Ciekawostką jest to, iż Ewelina Lochman, mieszkanka Rzeszowa, nie ukończyła żadnej uczelni artystycznej. Malowała od zawsze, od dzieciństwa. Plastyka i robienie zdjęć to jej hobby, któremu poświęca każdą swoją wolną chwilę. Zawodowo (jest informatykiem) związana jest w urzędem skarbowym w Rzeszowie. W czasie wernisażu w Dębicy uczestniczyła zresztą duża grupa jej znajomych z pracy.

Ewelina Lochman założyła jedną z pierwszych galerii sztuki w Rzeszowie. Udzielała się jako konsultantka w projektowaniu przestrzeni publicznej jak sklepy, salony samochodowe czy mieszkania. Kolejną jej pasją jest podróżowanie. Ze swoich licznych wypraw przywozi wiele zdjęć, z których niewielką część można obejrzeć także w Galerii Sztuki MOK. Wszystkie okraszone są aforyzmami.

Swoją pierwszą wystawę indywidualną Ewelina Lochman zorganizowała w 2002 roku. W tym samym roku miała prezentację w Dębicy. Jej malarstwo Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki MOK, nazwał ekspresją liryczną i tym samym określeniem posłużył się w czasie obecnego wernisażu. Warto zatem przypomnieć fragment jego wstępu do katalogu Eweliny Lochman sprzed 15 lat. „Ekspresja liryczna (...) określenie najpełniej określające malarstwo, będące z jednej strony nastrojowym i uczuciowym, z drugiej zaś cechuje je dynamika i odwaga w sposobie wyrażania emocji. (...) Postać człowieka określona kilkoma liniami i plamami ma wyrażać nie jego fizyczność, raczej emocje, które towarzyszą nam od narodzin aż do śmierci.”

Wraz z pracami Eweliny Lochman w sali im. Franciszka Szczerbińskiego można obejrzeć reklamy wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w klasach prowadzonych przez Wacława Jałowca.

W czasie piątkowego wernisażu standardy muzyki jazzowej i rockowej zaprezentował duet Agape-Zapart, znany dębiczanom ze świetnego koncertu w czasie jazzowych zaduszek.

fot. Andrzej Janiec