Trudno byłoby wybrać lepszą wystawę na dwa wakacyjne miesiące w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury niż prezentacja twórczości malarskiej Jerzego Martynowa. Bardzo barwne obrazy, wspaniałe widoki z licznych podróży krajowych i zagranicznych artysty na pewno zadowolą odwiedzających Galerię widzów.

Jerzy Martynów jest tarnowianinem urodzonym w 1956 roku. Studiował w Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie, dyplom zrobił w pracowni malarstwa profesora Włodzimierza Buczka. Jest bardzo aktywnym malarzem i brał udział w przeszło 60 wystawach indywidualnych i 50 zbiorowych. Swoje obrazy pokazywał w galeriach krajowych, lecz także we Francji, Danii, Niemczech, Kanadzie, Belgii, na Litwie oraz nawet w Chinach.

Poza malarstwem Jerzy Martynów zajmuje się grafiką użytkową, rzeźbą, architekturą wnętrz i małymi formami architektonicznymi. Zrealizował kilkadziesiąt nowoczesnych i stylowych (w zależności od zamówienia) wnętrz, lokali użytkowych oraz prywatnych posesji w kraju (Tarnów, Kraków, Zakopane, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Kruszwica, Inowrocław) oraz za granicą (Frankfurt, Paryż, Chartres).

W zastępstwie nieobecnego kierownika Galerii Sztuki MOK Ryszarda Kucaba wernisaż prowadził dyrektor MOK Jan Borek. Obaj panowie tj. Jerzy Martynów i Jan Borek znają się zresztą od wielu lat. Ale to nie zmienia faktu, że Jerzy Martynów po raz pierwszy wystawiał swoje prace w Dębicy. W czasie swojego wystąpienia nie szczędził miłych słów pod adresem pracowników Galerii Sztuki chwaląc ich za profesjonalizm i tworzenie dobrej atmosfery. Z wielkim uznanie wyrażał się również o samej Galerii Sztuki mówiąc, że w wielu miastach europejskich nie powstydzono by się tak dużej przestrzeni ekspozycyjnej.

O swoich obrazach Jerzy Martynów mówił najmniej. – Za dużo nie ma co o tym mówić. Po to zostałem malarzem, aby nie mówić. Jak malarz zaczyna mówić, to nie maluje – żartował.

Obrazy Jerzego Martynowa powstają w plenerze. W czasie jego licznych podróży po Polsce i świecie. Rozstawia sztalugi w interesujących krajobrazach i maluje. Jego prace są bardzo efektowne: barwne, pełne szczegółów, detali i oryginalnych, ciekawych miejsc.

Wystawę prac malarskich Jerzego Martynowa można oglądać do początku września. Galeria Sztuki jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec