Do dębickiej Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury zawitała niezwykle interesująca wystawa „Srebrny Czworokąt”. Jest to pokłosie Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat. Wystawa prezentuje i dokumentuje twórczość artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier tworzących Euroregion Karpaty. Jest to dziesiąta edycja projektu, realizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu od roku 1994, wystawa Srebrny Czworokąt po raz szósty jako Triennale.

Jak informują organizatorzy Triennale jego celem „jest promocja i dokumentacja aktualnych tendencji realizowanych w obszarze współczesnego malarstwa, artystów zamieszkałych w przygranicznych regionach państw, dla których tradycje kultury i sztuki Regionu Karpat są odniesieniem do aktualnych problemów - głosem naszego pokolenia”. Tematem przewodnim Triennale było hasło: „Przyszłość Europy - Jedność w różnorodności”. Jedynym ograniczeniem swobody twórczej był metr kwadratowy malarskiej przestrzeni. Srebrny Czworokąt, to bowiem płótno o wymiarach 1 metr na 1 metr. reszta była dowolna: tematyka, technika malarska itp. Na konkurs wpłynęły 262 prace 96 artystów, z których do wystawy zakwalifikowano 106 obrazów 76 autorów. Jury przyznało Grand Prix Triennale artystce z Rzeszowa Magdalenie Cywickiej. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można przez najbliższe 4 tygodnie oglądać w Galerii sztuki MOK w Dębicy.

Druga wystawą prezentowaną w Galerii jest pokaz prac wykonanych przez młodych uczestników XI pleneru malarskiego w Celinach zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Dębicy przy współpracy Galerii Sztuki MOK. Wzięli w nim udział: Roksana Koper z gimnazjum z Pilźnie oraz uczniowie dębickich szkół: Julia Dentko, Alicja Mróz, Aleksandra Mróz, Karolina parys, Oliwia Kornaś, Małgorzata Surowiec, Urszula Zych, Łucja Kłósek i Jan Świetoń.

Galeria Sztuki MOK mieszcząca się przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Tel. 14 670 23 51. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec