Znowu dwie wystawy można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej. Andrzej Korzec prezentuje swoje malarstwo pod tytułem „Z historii Polski”, Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich „Akwarela – Malarstwo”. Obie wystawy niezwykle interesujące.

W sali im. Franciszka Szczerbińskiego można obejrzeć kilkanaście obrazów rzeszowskiego artysty Andrzeja Korca, który gościł już w dębickiej Galerii Sztuki w roku ubiegłym. Tematyka obrazów zawarta jest w tytule wystawy: „Z historii Polski”. Andrzej Korzec urodził się w Żarach w 1959 roku. Studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Jana Szancenbacha, u którego zrobił dyplom w 1989 r.

„Z historii Polski”, to w przeważającej części obrazy dokumentujące militarne wydarzenia z 1000-letnich dziejów państwa polskiego. Swoisty zestaw obowiązkowy malarskiego pasjonata historii Polski. Ciekawe prace korzystające ze stylistyki impresjonizmu, które mogą zainteresować oglądających tematyką, lecz także techniką wykonania oraz dużą biegłością artysty. Nietrudno się domyślić, że tematyka prac jest związana ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dwie kolejne sale Galerii Sztuki wypełnia bardzo duża – 140 prac, 89 artystów – wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Samo stowarzyszenie powstało całkiem niedawno, gdyż w roku 2011. Przez ten czas jego członkowie organizowali wspólne plenery malarskie, warsztaty akwarelowe, wystawy indywidualne i zbiorowe, powstawały katalogi i foldery z tych wystaw. Jeden z takich katalogów można obejrzeć i zakupić w dębickiej Galerii Sztuki. Jest on najobszerniejszym katalogiem, dokumentującym dokonania akwarelistów.

Prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich Ryszard Rogala tak pisze w katalogu: Nie wszyscy z nas kończyli wyższe szkoły artystyczne – w naszej „akwarelowej rodzinie” liczy się głównie pasja i praca twórcza. Nie stworzyliśmy jednej szkoły akwareli, choć można by się czasem doszukać podobieństwa warsztatowego. Stawiamy na indywidualność i cieszymy się z różnorodności naszych prac – a akwarela, jak chyba żadna inna technika, umożliwia swobodę i bogatą formę wypowiedzi”.

W czasie wernisażu obecnych było czworo artystów: Agata Kwiatkowska, Monika Bielat-Sobiczewska, Adam Papke i Andrzej Małek.

Ryszard Kucab, kierownik Galerii Sztuki podkreślał, że wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich jest najobszerniejszą prezentacją malarstwa tego typu w Dębicy.

Wystawy można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie. Galeria Sztuki MOK mieści się przy ulicy Akademickiej, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00, w soboty od 10:00 do 14:00 i w niedziele od 13:00 do 17:00. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec