W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy do 6 stycznia 2019 roku można oglądać ostatnią tegoroczną wystawę, na którą składają się trzy prezentacje: Sławomira Śląskiego – plakaty, Przemysława Dudo-Dudzika – rzeźba oraz „65 lat pracy twórczej Krzysztofa Pendereckiego zapisanej w plakatach ze zbiorów Roberta Piękosia”.

Sławomir Śląski oraz Przemysław Dudo-Dudzik, to artyści pochodzący z Jaworzna. Pierwszy opracuje w Muzeum Miasta Jaworzna, drugi jest jego dyrektorem oraz organizatorem wystaw w Galerii Obecnej zlokalizowanej również w Jaworznie.

W recenzji dysertacji doktorskiej Sławomira Śląskiego prof. Sławomir Iwański napisał m.in.: „Sławomir Śląski jest utalentowanym, dobrze wykształconym, ambitnym i pracowitym, poszukującym twórcą. Jego twórczość projektową cechuje trafna, lakoniczna forma wizualna, najczęściej artykułowana przy użyciu środków typograficznych. Celowo rezygnuje z wszelkiej dekoracyjności. Stanowi to rozpoznawalny znak twórczości oryginalnej i dojrzałej.”

Inny recenzent, prof. Władysław Pluta dodaje: „Jego prace adresowane są do wszystkich lecz stawia on odbiorcom swoich prac nieco wyższe niż standardowe wymagania. Projektant nie onieśmiela, nie zawstydza lecz zachęca do podejmowania wspólnej zabawy w celu odkrywania przekazu plakatowego. (…) Sławomir Śląski jest zafascynowany swoim zawodem — projektantem gotowym do eksperymentów. Nie obawia się podejmowania ryzyka w poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Przemysław Dudo-Dudzik zajmuje się rzeźbą i ceramiką, choć studiował malarstwo na wydziale sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Poza pracą artystyczną większość zawodowej aktywności poświęca na kierowanie Muzeum Miejskiego Miasta Jaworzna.

Bardzo interesującym uzupełnieniem wystaw artystów z Jaworzna jest prezentacja plakatów ze zbiorów Roberta Piękosia, muzyka i nauczyciela. Obrazują one 65 lecie pracy twórczej Krzysztofa Pendereckiego. Plakaty, które można zobaczyć w Galerii Sztuki MOK zostały przygotowane przez największych artystów polskiej szkoły plakatu: Franciszka Starowieyskiego, Romana Cieślewicza, Andrzeja Majewskiego, Mieczysława Górowskiego, Rafała Olbińskiego, Waldemara Świerzego, Ryszarda Horowitza, Wojciecha Siudmaka i innych.

Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Tel. 14 670 23 51. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec