Zanim zaprosimy Państwa na kolejny wernisaż do Galerii Sztuki MOK, proponujemy zwiedzanie online wystawy: Ewa Fleszar - rzeźba, Roman Fleszar - malarstwo, zatytułowanej "Przestrzenie równoległe".

EWA FLESZAR

Urodzona w 1966 r. Artystka rzeźbiarka, autorka rzeźb małoformatowych, pomnikowych, statuetek oraz obiektów sztuki sakralnej. Pracuje najczęściej w technice wosku trawionego; wykorzystuje różne materiały, jak kamień, drewno, brąz, żywice i inne. Jej prace rzeźbiarskie, w tym: obiekty sztuki sakralnej, można spotkać w miastach Polski i USA.

1986 – Liceum Plastyczne w Koszalinie
1992 – dyplom rzeźbiarski w pracowni J. Kopczyńskiego, na wydziale rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w Poznaniu
1998 i 1999 – stypendystka Ministra Kultury i Sztuki
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa

ROMAN FLESZAR

Urodzony 2 1966 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne malarstwa ściennego w Chinach (prywatna rezydencja pałacowa) i USA (obiekty religijne). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i zagranicą. Jest laureatem nagród i wyróżnień artystycznych.

1992 – dyplom w pracowni prof. Jana Świtki, na wydziale malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w  Poznaniu. Studia artystyczne w Akademii Goetz - Dederian w Paryżu.
1998 i 1999 – stypendysta Ministra Kultury i Sztuki
Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2015).
Nauczyciel w Instytucie Sztuki w Tarnowie
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa

Jesteśmy artystami z ponad trzydziestoletnim dorobkiem w dziedzinie rzeźby i malarstwa. Tworzymy dzieła we własnym, niepowtarzalnym idiomie, w dyskursie z tradycją sztuki i z jej współczesnością. W roku 2000 stworzyliśmy pierwszą wystawę z cyklu „Przestrzenie Równoległe”, która była prezentowana w galeriach BWA w: Gorlicach, Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Sączu, Pile, Rzeszowie, Sandomierzu, Sieradzu, Tarnowie, a także: w Galerii Wirydarz (Lublin), w Galerii Międzynarodowych Targów Poznańskich (Poznań), w Miejskiej Galerii Sztuki (Częstochowa), w Muzeum Archeologicznym (Głogów) i w Salonie Sztuki Współczesnej BWA (Bydgoszcz). Wystawy spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności oraz zyskały pozytywny odbiór krytyki artystycznej i publicystów komentujących życie kulturalne w w/w miastach.

Obecnie przygotowaliśmy drugi projekt - kontynuację - „Przestrzenie  Równoległe”. To efekt naszej pracy w ostatniej dekadzie, pogłębiony studiami nad przestrzenią w dziele sztuki, dyskursem pomiędzy realnością materii tworzywa, a możliwościami jej transfiguracji w przestrzeni dzieła malarskiego i rzeźbiarskiego. W przypadku malarstwa, podsumowaniem tej dekady artystycznej było uzyskanie doktoratu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którego promotorem był jej rektor, prof. Stanisław Tabisz. Obecnie wystawa - „Przestrzenie  Równoległe” - była prezentowana w Muzeum Zamku w Wiśniczu, w Muzeum im. prof. Stanisława Fishera w Bochni, w Muzeum Okręgowe w Tarnowie, w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, a także w BWA w Tarnowie. Wystawy cieszyły się dużą oglądalnością i pozytywnymi opiniami widzów. Następna ekspozycja odbędzie się  w Galerii BWA w Dębicy. Obecnie są prowadzone rozmowy z różnymi Galeriami w Polsce. Wystawa jest przygotowana w formule otwartej, pozwalającej kuratorowi wystawy na indywidualny wybór prac, dostosowany do autorskiej koncepcji i uwarunkowań przestrzeni wystawienniczej...

fot. Ryszard Kucab