Od 26 lutego do 18 marca 2017 roku zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy i powiecie dębickim. W tym roku, już po raz siódmy, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych, inicjuje w naszym regionie obchody tego święta państwowego.

realizacja: Kazimierz Kipa

PROGRAM OBCHODÓW – DĘBICA 26 lutego – 18 marca 2017

26.02.2017 (niedziela), godz. 17:00, Dom Kultury Śnieżka

Spektakl – monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wyk. Przemysława Tejkowskiego (wstęp wolny – bezpłatne bilety do odebrania w DK Śnieżka).

Potwierdzenie udziału pod numerem telefonu 14 670 31 67.

02.03.2017 (czwartek), godz. 17:30, Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, ul. Chopina 2

Wykład dr Edyty Adamczyk-Pluty, temat: Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Dębicy w walce z podziemiem, opozycją i Kościołem

5.03.2017 (niedziela) Uroczystości patriotyczno-religijne z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem wojskowej asysty honorowej 16. Batalionu Saperów z Niska – program:

Godz. 10:00 Rynek w Dębicy – złożenie kwiatów przez organizatorów przy pomniku zamordowanych żołnierzy NSZ

Godz. 10:30 Kościół pw. Św. Jadwigi – Msza Święta

Godz. 12:00 Cmentarz Wojskowy w Dębicy – złożenie kwiatów, apel pamięci, salwa honorowa

10.03.2017 (piątek), godz. 10:00 Dom Kultury Śnieżka w Dębicy

Spektakl – monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wyk. Przemysława Tejkowskiego, podsumowanie konkursu „Wilczymi Śladami”, wykład dr Elżbiety Jakimek-Zapart (IPN Kraków)

18.03.2017 (sobota), godz. 18:00 Dom Kultury KOSMOS w Dębicy

Sztuka performance w wykonaniu grupy T.Lab nt. żołnierzy wyklętych (reż. Dominika Migoń), wernisaż wystawy: Twarze rzeszowskiej bezpieki (IPN Rzeszów).

ORGANIZATORZY:

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Parafia pw. Św. Jadwigi w Dębicy, Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Miasto Dębica, Powiat Dębicki, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Grupa Artystyczna SAFO MOK, Hufiec ZHP Dębica, Związek Strzelecki „Strzelec”, Podkarpacka Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, Miejska Komunikacja Samochodowa w Dębicy.