Po raz szósty podopieczni środowiskowych domów samopomocy z Podkarpacia spotkali się w parku przy Domu Kultury "Śnieżka" na dorocznym przeglądzie twórczości. Gościnnie pojawiła się reprezentacja Połańca z województwa świętokrzyskiego.

Zaprezentowało się 18 ośrodków wsparcia: ŚDS w Nowej Wsi, ŚDS w Tarnobrzegu, ŚDS w Jelnej, ŚDS w Ropczycach, ŚDS w Przysiekach, ŚDS w Wysokiej Głogowskiej, ŚDS w Brzostku, ŚDS w Dynowie, ŚDS w Strzyżowie, ŚDS w Spie, ŚDS w Kolbuszowej, ŚDS w Baranowie Sandomierskim, ŚDS w Cieszanowie, ŚDS w Połańcu, ŚDS w Brzozowie, ŚDS w Lubaczowie, Dom Seniora w Dębicy, oraz gospodarze imprezy - ŚDS w Dębicy.

Repertuar prezentacji nawiązywać miał do Nocy Kupały, słowiańskiego święta urodzaju, płodności, radości i miłości, czyli naszych dawnych Walentynek, dlatego też uczestnicy śpiewali i recytowali głównie o miłości. Zabrzmiały więc m.in. takie muzyczne hity jak: "Kocham Cię jak Irlandię" Kobranocki, "Zawsze z Tobą chciałbym być" grupy Ich Troje, czy też "Ona jest ze snu" z repertuaru Iry.

Tradycją plenerowych spotkań są także poszukiwania kwiatów paproci, ukrytych w różnych zakątkach parku oraz konkurs na wianek świętojański. W tym roku wianki oceniała komisja w składzie: Małgorzata Dankowska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy, Piotr Niedbalec, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Halina Głowacka, zastępca dyrektora PCPR, Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Marzena Socha, zastępca dyrektora MOPS, Monika Skowron, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Dębicy, Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. W kategorii materiały różne wybrano wianek przygotowany przez podopiecznych ośrodka w Nowej Wsi. Spośród kompozycji wykonanych z żywych roślin zwyciężył wianek dębickiego Domu Seniora. Przyznano także wyróżnienie, które otrzymał wianek z Przysieków.

Organizatorami 6. Świętojańskich Śpiewań byli: Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

fot. Łukasz Pas