Zespół High Definition Quartet uświetnił muzyczną interpretacją II części „Dziadów” Adama Mickiewicza tegoroczne dębickie Zaduszki Jazzowe. Trudno o lepszą realizację idei spotkania poświęconego pamięci ludzi kultury.

Wybitnych twórców i artystów, którzy odeszli w ostatnim roku, wspominał Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Aktorzy: Jan Kobuszewski, Zofia Czerwińska, Tadeusz Pluciński, Hanna Dunowska, Maria Wachowiak. Reżyserzy: Kazimierz Kutz, Ryszard Bugajski, Stanisław Jędryka, Janusz Kondratiuk, Andrzej Trzos-Rastawiecki. Reżyser teatralny Ryszard Peryt. Operatorzy: Witold Sobociński, Jerzy Wójcik. Producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Twórcy związani z estradą: Wanda Warska, Roman Kołakowski, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, Ryszard Marek Groński, Leopold Kozłowski-Kleinman. Kompozytor i dramaturg Bogusław Schaeffer. Rysownik i ilustrator Bohdan Butenko. Plakacista Ryszard Kaja. Pisarze: Natalia Rolleczek, Maria Iwaszkiewicz. Tłumacze: Irena Lewandowska, Andrzej Polkowski. Dziennikarka Irena Dziedzic. Oni wszyscy, ich dzieła – to milowe kamienie w rozwoju polskiej kultury.

Wspominaliśmy także dębiczan przez lata współtworzących przestrzeń kulturalną naszego miasta. Tadeusz Grecki – muzyk grający w Miejskiej Orkiestrze Dętej na sakshornie barytonowym, przez trzy kadencje pełnił też funkcję prezesa jej zarządu. Grał gościnnie w Orkiestrach Dętych w Żyrakowie, Ropczycach i Dobryninie. Zamiłowanie do muzyki przekazał swoim dzieciom i wnukom. Stanisław Zima – akordeonista i śpiewak. Muzyk związany z Kapelą Iskierczanie, działającą przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie. Grał w Zespole Fenix, był też DJ Stasiem. Współpracował także z Zespołem Ludowym Morsy i Zespołem Śpiewaczym Podgrodzianie. Maria Mazur – była radną miejską i powiatową, pełniła obowiązki sekretarza miasta i kierownika Domu Kultury Śnieżka. Założyła Sieć Obywatelską Watchdog Polska, była też liderką Dębickiej Grupy Obywatelskiej, która przeprowadzała w Dębicy akcję „Masz Głos - Masz Wybór”.

Dębicki koncert High Definition Quartet, a raczej swoisty muzyczny spektakl, w którym przeplata się akustyczna improwizacja i elektronika, był częścią jesiennej trasy zespołu, promującego swój najnowszy album „Dziady”. Za koncepcję płyty odpowiada grający na fortepianie Piotr Orzechowski "Pianohooligan", jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. High Definition Quartet dopełniają: Alan Wykpisz - kontrabas, Mateusz Śliwa - saksofon, Grzegorz Pałka - perkusja. Do realizacji trzeciego już albumu zespół zaprosił wybitnych twórców muzyki elektronicznej: Igora Boxxa, Williama Basinskiego, Christiana Fennesza, Krzysztofa Knittela i Roberta Richa. Płytę, która ukaże się końcem listopada br. nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, można było przedpremierowo zakupić po koncercie.

Za pomoc w jego realizacji dziękujemy spółkom miejskim - Wodociągom Dębickim i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Dębicy.

fot. Dawid Pikor