Nastrojowym koncertem na dwa głosy i fortepian uczciliśmy dwusetną rocznicę urodzin ojca polskiej opery narodowej. W programie zatytułowanym "Znasz li ten kraj" wystąpili Wiktoria Oleksińska - sopran, Rafał Kuźma - baryton, Joanna Błażej-Łukasik - fortepian.

Zabrzmiały pieśni ze „Śpiewników domowych” i popularne operowe arie, m.in.: "Dziad i baba", "Pieśń wieczorna", "Złota rybka", "Aria Stanisława", "Pieśń Skołuby, "Znasz-li ten kraj". Dodatkowym walorem koncertu było słowo wiążące, z wplecionymi fragmentami listów i wspomnień Stanisława Moniuszki i zaprzyjaźnionych z nim twórców, a także anegdoty z życia kompozytora. Interesującą niespodzianką były fragmenty nieznanych wierszy Moniuszki, które zaprezentował Jan Borek, dyrektor MOK.

Wydarzenie zorganizowała Polska Fundacja Kultury i Rozwoju wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy. Projekt finansuje Fundacja PZU.

fot. Łukasz Pas