Zespoły „Iskierka” z Łańcuta i „Piecuchy” z Nawojowej wywalczyły Grand Prix Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf”, którego dziewiąta edycja odbyła się w Domu Kultury „Mors”. Laureatami pierwszych miejsc i Złotych Gryfów zostały: mielecki Teatr Tańca „AleToNic”, „Małe Bandanki” z Ustrzyk Dolnych oraz „Mali Igloopolanie” reprezentujący Dębicę.

W pierwszym dniu przeglądu zespoły prezentujące formy różne tańca startowały w dwóch kategoriach wiekowych – młodsza od 7 do 12 lat i starsza od 13 do 18 lat.

Jury w składzie: Magdalena Mucha, Agata Skiba i Agnieszka Jackowska-Drożdż po obejrzeniu 26 formacji tanecznych w kategorii wiekowej 7-12 lat postanowiło przyznać następujące nagrody:
4 wyróżnienia dla: zespołu „eNCIAKI” ze Szkoły Tańca „N” z Rzeszowa, „Streetciaki” ze Szkoły Tańca „Street Life”, „Roztańczona Paczka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu oraz „Pantera” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy,
3 Brązowe Gryfy dla: „Kleks V” z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza z Krosna, „KIK” (grupa średnia) z Domu Kultury w Pysznicy, „Smyk” z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych,
2 Srebrne Gryfy dla: „Iskierka” z Łańcuckiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej w Łańcucie, „Fuks” z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”,
Złotego Gryfa w tej kategorii wiekowej otrzymała formacja taneczna Teatr Tańca „AleToNic” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

W starszej kategorii wiekowej (13-18 lat) jury obejrzało 22 prezentacje i przyznało następujące nagrody:
3 wyróżnienia: „Omega” z Gminnego Ośrodka Kultury w Charkówce, „Fuks” z Niżańskiego Centrum Kultury (gr. młodzieżowa), „Klaps” z Rzeszowskiego Domu Kultury,
2 Brązowe Gryfy: „Szasse” z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu i „Shadow” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie,
Srebrnego Gryfa jury przyznało zespołowi „Kleks I” z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza z Krosna,
Złotego Gryfa otrzymał Teatr Tańca „AleToNic” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Grand Prix pierwszego dnia przeglądu zespołów tanecznych w kategorii formy różne otrzymał zespół „Iskierka” z Łańcuckiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej „Gest”.

Jury przyznało również nagrody indywidualne. Otrzymali je: Cezary Szlachta, Wiktor Kacek i Jakub Miśniakiewicz.

Drugiego dnia przeglądu rywalizowały zespoły ludowe również w dwóch kategoriach wiekowych: 7-12 lat i 13-18 lat. Komisja artystyczna, w skład której weszli: Beata Rompała, Romuald Kalinowski i Robert Piękoś postanowiła dokonać dodatkowego podziału na dwie kategorie artystyczne: zespoły opracowane artystycznie i zespoły zbliżone do autentycznej formy folkloru.

W kategorii 7-12 lat jury obejrzało 11 propozycji.

Wyróżniono 2 zespoły: Regionalny Zespół „Dolina Słomki” ze Stronia – za kultywowanie tradycji własnego regionu, Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Mystkowianie” z Mystkowa – za charakter tańców i muzyki w prezentacji „Pieśni i tańce Lachów Sądeckich”.

W kategorii zespołów opracowanych artystycznie przyznano:
Brązowy Gryf: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”,
Srebrny Gryf: ZPiT „Racławice” z Katolickiego Dom Kultury „Arka” w Nisku,
2 Złote Gryfy: ZPiT „Mali Igloopolanie” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, ZTL „Małe Bandanki” z Ustrzyk Dolnych.

W kategorii zespołów zbliżonych do autentycznej formy folkloru:
Brązowy Gryf: ZPiT „Lesiaki” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie,
Srebrny Gryf: Zespół Regionalny „Małe Rożnowioki” z Wiejskiego Domu Kultury w Rożnowie,
Złoty Gryf: „Mali Toniecnici” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

W kategorii 13-18 lat jury obejrzało 13 propozycji.

Wyróżnienia otrzymały 3 zespoły: ZPiT „Nowa Huta” reprezentujący Stowarzyszenie Byłych Członków Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta” – za wyjątkową dbałość i prezentację strojów charakterystycznych dla rejonu Krakowiaków Wschodnich, ZPiT „Nosowianki” z Domu Ludowego w Zgłobieniu i ZPiT „Lajkonik” z Bud Głogowskich – za kultywowanie tańców narodowych.

W kategorii zespołów opracowanych artystycznie przyznano:
2 Brązowe Gryfy: ZTL „Sanok” z Sanockiego Domu Kultury, ZPiT „Markusy” z Centrum Kultury Gminy Markowa,
2 Srebrne Gryfy: ZPiT „Hanka” z Miejsko-Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim, ZTL „Bandanki” z Ustrzyk Dolnych,
Złoty Gryf: ZPiT „Mali Rzeszowiacy” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Grand Prix drugiego dnia przeglądu otrzymał Zespół Folklorystyczny „Piecuchy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej.

Wszystkie zespoły uczestniczące w przeglądzie oraz ich choreografowie otrzymali podziękowania i pamiątkowe prezenty. Dyplomy i nagrody laureatom wręczali Mariusz Szewczyk, burmistrza miasta i Jan Borek, dyrektor MOK.

Dyrektorem artystycznym przeglądu jest Agnieszka Jackowska-Drożdż. Imprezę prowadziła Dominika Migoń.

Przegląd wsparły finansowo firmy: Bankorbet, Darco, DeMa, Dexpol, Painpol, Suret, Tres, Ventor, Galeria Dębicka, Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”, Fundacja „Tabor Dzieciom”.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Formy różne 11.03.17
fot. Andrzej Janiec

Taniec ludowy 12.03 17
fot. Łukasz Pas