Stanisław Soyka, wokalista, muzyk i kompozytor wystąpił ze świetnym koncertem w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Przez około 90 minut śpiewał w towarzystwie znakomitych instrumentalistów.

W pierwszej części swojego koncertu Soyka śpiewał utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Muzyka i słowa”, która miała swoją premierę 1 lutego br. Tytuł płyty sugeruje jej charakter: wszystkie teksty do piosenek napisał Stanisław Soyka, jego autorstwem jest także muzyka. Na płycie znajduje się 11 utworów. Większość z nich Soyka zagrał i zaśpiewał w Dębicy.

Sam artysta wybrał utwór „Ławeczka-Bajeczka”, jako zwiastun płyty. Dlaczego?. „To siedzenie na ławeczce to jedno z moich ulubionych zajęć. Na mojej ulicy czy w miejscach, do których podróżuję, chętnie siadam na ławeczce i patrzę. To niesamowite, refleksyjne przedstawienie. Polecam.” — mówi Stanisław Soyka.

Prezentowane w pierwszej części koncertu piosenki mają bardzo osobisty charakter. Soyka pokazał, że śpiewanie sprawia mu wielką radość. Chciałby ją przekazać także słuchaczom, zaprosić ich do wspólnej zabawy i refleksji, zaprosić do wspólnego siedzenia na ławeczce i kontemplowanie świata.

Druga część koncertu, to znane i lubiane utwory starsze Stanisława Soyki. Piosenki, które razem z artystą mogła śpiewać również dębicka publiczność. Oklaskami na stojąco dębiccy widzowie podziękowali artyście za występ.

Koncert Stanisław Soyki był zwieńczeniem VII konkurs wokalnego „Tylko Polska Piosenka”. Dlatego występ Sojki został poprzedzony prezentacją umiejętności wokalnych nagrodzonych uczestników konkursu: Kingi Gurgul z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie, Jagody Misiewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy i Katarzyny Dudzik z Mielca. Dziewczętom akompaniował na klawiszach Piotr Madura.

Konkurs i koncert organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury mogły się odbyć dzięki wsparciu: Miasta Dębicy, Powiatu Dębickiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów Dębickich i Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego.

fot. Andrzej Janiec