Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

"Kwiat Paproci" to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego. To multimedialne widowisko, którego siła tkwi we współpracy aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej i tancerzy z zespołu Rudki. Spektakl, zrealizowany w ramach projektu Trans/Misje, będzie można zobaczyć na scenie Domu Kultury "Mors" 30 października br.

Protagonista, Jacuś, nie chce żyć według przyjętych norm, wybiera więc własną drogę. A jest to droga na skróty, która wiedzie przez ciemny, gęsty las. Tancerze zaproszeni do pracy metodą „damage” wychodzą naprzeciw własnym ograniczeniom. Aktorzy prowadzą opowieść, a aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Prowadzi nas rytualność. Interpretujemy dawne zwyczaje przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń, oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego. Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch. Wychodzimy ze strefy komfortu, badamy obrany materiał, poddajemy go interpretacji i w pełnym zaufaniu, w nowej formie, oddajemy go w ręce widowni. Wierzymy, że wspólne przeżycie zaprowadzi nas dalej.

Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa. Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła, realizując prapremierę opery „No Exit” (2012). W Polsce zadebiutowała w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości” (2016).

tekst: Michał Szymaniak
reżyseria: Martyna Łyko

scenografia i kostiumy: Anna Maria Kaczmarska
choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
muzyka: Kamil Tuszyński
oprawa wizualna: Anastasiia Vorobiova

obsada:
Niemczycha - Barbara Napieraj
Jacuś - Mateusz Marczydło
Matka - Anna Demczuk
Ojciec - Paweł Gładyś

tancerze z zespołu Rudki

czas trwania: 60 minut

spektakl dla uczniów klas VI - VIII

30 października 2020 | 11:00
Dom Kultury Mors

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w DK Mors, tel. 14 680 93 60.