Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

Po raz drugi Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy znalazł się w gronie 308 beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Do tegorocznej edycji programu wpłynęło aż 1846 wniosków (ok. 50% więcej niż rok wcześniej). Dzięki pozyskanym środkom w wysokości 29000 zł zostaną zakupione kostiumy górali Beskidu Śląskiego dla dziecięcej grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie”.

Młodzi tancerze wykazywali ogromne zainteresowanie tym regionem oraz chęć kultywowania tradycji, która jest tam niezwykle barwna i bogata w tańce, pieśni i zabawy, a zarazem będzie znakomitą formą zapoznania dzieci i młodzieży z obyczajami, historią, folklorem, z uwzględnieniem aspektów geograficznych, środowiskowych, kulturowych i folklorystycznych.

Poprzez zakup nowych strojów ludowych oraz niezbędnych elementów „Mali Igloopolanie” pragną poszerzyć ofertę koncertową, której odbiorcami będą mieszkańcy powiatu, regionu, kraju, a także zagranicy i tym samym wzbogacić o nowe stroje ludowe, które równocześnie będą ogromną motywacją do dalszego popularyzowania polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim obcowania z kulturą regionu Beskidu Śląskiego.

W ubiegłym roku w ramach programu EtnoPolska 2020 zostało zakupionych 10 kompletnych kostiumów damskich i męskich wraz z niezbędnymi rekwizytami z regionu Beskidu Żywieckiego (na zdjęciu).