Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Data publikacji: 29.06.2024 r.
21 lipca zapraszamy do Domu Kultury Śnieżka na koncert Ireneusza Sochy, z wizualizacjami Tomasza Gawrońskiego, zatytułowany "Świadkowie". To kolejne wydarzenie z zainaugurowanego w ubiegłym roku cyklu Muzyka Życia, mającego przybliżyć dębickim słuchaczom muzykę inspirowaną kulturą żydowską.
Na koncert składają się trzy cykle słowno-muzyczne – Goldberg, Ladner i Goldman – osnute wokół fragmentów wywiadów z żydowskimi świadkami Zagłady – przeprowadzonych przez kompozytora w latach 1990, 1992, 2004. Cykle Goldbergoraz Goldman nie były dotąd wykonywane publicznie. Ladner miał swoją premierę w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w ramach wystawy Byliśmy w 2014. Muzyka - wykonywana na instrumentach komputerowych - ilustruje wypowiedzi świadków, jednak równie często zaskakuje samodzielnością i rozmachem. Wchodzi w dialog twórczy z tekstami – wydobywając z nich najgłębsze znaczenia. Jest zróżnicowana pod względem użytych technik kompozytorskich oraz realizacyjnych. Łamie ograniczenia gatunkowe i łatwe skojarzenia. Najlepiej odbierać te kompozycje jak ścieżkę dźwiękową, która wzrusza, wciąga i nie pozostawia słuchacza obojętnym. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz Forum Dialogu.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa fotografii Przemysława Sroki zatytułowana "Jerozolima. Miasto z kamienia i religii".
Ireneusz Socha jest prekursorem łączenia muzyki żydowskiej i nowoczesnych brzmień. Związany z Dębicą od urodzenia, komponuje i wykonuje muzykę autorską od ponad 30 lat. Jego zespół Kirkut-Koncept (1985-1990) był jedną z pierwszych polskich grup wykonujących muzykę inspirowaną kulturą żydowską. Do tematyki żydowskiej nawiązują jego płyty solowe, m.in. Sztetlach i Polin. W ostatnich latach dał się również poznać jako działacz społeczny i edukator zaangażowany w zachowanie pamięci o historii dębickiej gminy żydowskiej. Od 2016 organizuje społeczne obchody Dnia Pamięci o Dębickich Żydach. Przełożył na polski Sefer Dembic – księgę pamięci żydowskiej społeczności Dębicy. Jest członkiem Sieci Forum Dialogu dbającej o dobre relacje polsko-żydowskie.
Tomasz Gawroński jest artystą wizualnym, założycielem Tving Stage Design. Wieloletnie doświadczenie w branży wizualnej zbliżyło go do muzyki elektronicznej. Artysta stosuje minimalizm w tworzeniu instalacji, projekcji wideo-mappingowych, jak również projektów scenograficzno-ledowych. Chętnie eksperymentuje, a każdą produkcję traktuje jako całościowe doświadczenie, którym muzyka i oprawa wizualna są równie ważne. Współpracuje z takimi artystami, jak Skalpel, Emika, Rachel Lyn czy Pleq; festiwalami jak np. Mayday Poland czy Intro Festival w Raciborzu oraz instytucjami kultury, np. warszawskim Teatrem Narodowym.
Przemysław Sroka jest fotografem i podróżnikiem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Studium Reklamy w Krakowie. Jako fotoreporter współpracuje z prasą oraz instytucjami kultury (Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce). Autor fotoreportaży, zdjęć prasowych, reprodukcji katalogowych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
21 lipca 2024 | 18:00
Dom Kultury Śnieżka
Bilety w cenie 30 zł, 25 zł ulg. dostępne w kasie DK Śnieżka oraz na bilety.mokdebica.pl
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.