Rok Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy

Data publikacji: 25.04.2023 r.

Niedzielnym koncertem chóru "Poznańskie Słowiki" w kościele pw. św. Jadwigi oficjalnie zainaugurowano obchody Roku Krzysztofa Pendereckiego.

Będzie on obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne oraz przede wszystkim muzyczne. Mistrz Penderecki bohaterem roku 2023 stał się z okazji przypadającej jesienią 90. rocznicy jego urodzin.

To była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki chóralnej. Chórzyści uświetnili śpiewem Mszę św., której przewodniczył ks. prałat Ryszard Piasecki. Po nabożeństwie dębiczanie zgromadzeni w kościele św. Jadwigi mogli wysłuchać m.in. "Ave Maria" Tomasa Luisa de Victoria, "In virtute tua" Grzegorza Gerwazego Gorczyńskiego, czy porywającego wykonania "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" Georgea Friderica Handla.

Występ Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zainaugurował Rok Krzysztofa Pendereckiego. Ustanowiła go Rada Miejska, w roku jubileuszu 90. urodzin Profesora, który będziemy przeżywać w listopadzie br.

Urodzony 23 listopada 1933 roku Krzysztof Penderecki swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał właśnie w Dębicy. To tu, pod okiem miejscowych nauczycieli, rozwijał swój muzyczny talent, który doprowadził go do ścisłej czołówki światowej sceny muzyki poważnej. Był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Napisał liczne opery, symfonie, koncerty, oprawy muzyczne tekstów, a także utwory orkiestrowe, kameralne i instrumentalne. Obchodzony w Dębicy Rok Krzysztofa Pendereckiego jest okazją do upamiętnienia imponującego wkładu Mistrza w rozwój polskiej, europejskiej i światowej kultury.

– Twórczość Krzysztofa Pendereckiego, głęboko zakorzeniona w ziemi dębickiej, przynosi owoc w postaci bogatej spuścizny kulturalnej, którą dębiczanie doceniają i podtrzymują – mówił burmistrz Mariusz Szewczyk. Inicjatywy inspirowane twórczością i postawami życiowymi Mistrza potrwają cały rok. W hołdzie światowej sławy kompozytorowi Planowane są wydarzenia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i przede wszystkim muzycznym.

Organizatorami niedzielnego koncertu byli: Miasto Dębica, Parafia św. Jadwigi w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

źródło: debica.pl