Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Data publikacji: 02.12.2024 r.
Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystaw: 12. Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt, Andrzej i Elżbieta Cieszyńscy - "Re-konstrukcje", rysunek, malarstwo. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz.18.00.
Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt jest organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu już od 30 lat. Ta inicjatywa prezentuje i promuje współczesne malarstwo - pogranicza państwowego, kulturowego i wyznaniowego. Srebrny Czworokąt jest projektem międzynarodowym odbywającym się̨ w Polsce i za granicą z udziałem karpackich artystów malarzy. Teforoczna 12. edycja Triennale odbywa się̨ pod hasłem sformułowanym w założeniach autorstwa kuratora artystycznego prof. Romana Yatsiva z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych "Chimery współczesności: autorefleksja i metafizyka".
Andrzej Piotr Cieszyński
Urodził się w 1962 r. w Przemyślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W czasie studiów realizował pokazy w Galerii Kont oraz w Galerii Białej w Lublinie (grupa Riders of the Lost Black Volga). Ma w dorobku 20 wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Białej w Lublinie, Galerii Miejsce zda(e)rzeń w Chełmie, PGSW w Przemyślu, BWA w Kielcach, Gorlicach, Rzeszowie, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Parlamencie Europejskim w Brukseli (Belgia), Miscolci Galeria w Miszkolcu (Węgry), Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu oraz udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrody Zakup Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty „Srebrny Czworokąt”, Przemyśl 2003 r., Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego, 2004 r.; H.N.M. Nivodijban Reszesul, Hajduboszormeny, Węgry, 2012 r. W latach 1999 i 2006 otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla, w 1997 roku Stypendium Twórcze Wojewody Przemyskiego. W roku 2007 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności. W 2022 roku został odznaczony honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Współpracował z periodykami „Spojrzenia Przemyskie” i „Nasz Przemyśl”. Od 2023 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Zajmuje się twórczością w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Elżbieta Cieszyńska
Doktor sztuk plastycznych, grafik, wykładowca akademicki, kurator wystaw. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Pracę dyplomową, uhonorowaną Medalem Rektora ASP, obroniła w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Ukończyła również Podyplomowe Studia Pedagogiczne w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Pracę doktorską obroniła na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach artystycznych. W 2011 została odznaczona orderem honorowym "Zasłużony dla kultury Polskiej". Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt oraz dwukrotnie wyróżnienie honorowe w Konkursie im. Mariana Strońskiego. Jest kuratorem wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz członkiem redakcji miesięcznika “Nasz Przemyśl”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.