Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

W Galerii Sztuki MOK otwarta została wystawa prac Dariusza Grabowskiego. Autor prezentuje grafiki i malarstwo, w tym cykl obrazów zatytułowany "De coelo et ejus mirabilibus et de inferno ex auditis et visis", inspirowany dziełem szwedzkiego naukowca i mistyka Emanuela Swedenborga. Wystawę można oglądać do 15 stycznia w godzinach pracy Galerii: poniedziałek - piątek w godz. 9.00-17.00, sobota w godz. 10.00-14.00.

Dariusz Grabowski w swojej twórczości nie ukrywa fascynacji dziełem Piotra Potworowskiego. W malarstwie, rysunku i grafice poszukuje czegoś więcej niż zagadnień czysto plastycznych. Szuka tego co nieuchwytne, nieopisywalne słowami. Czegoś na granicy fikcji i rzeczywistości, jawy i snu, na styku życia i śmierci.

Inspiracją do powstania cyklu ponad 60 obrazów pod wspólnym tytułem "De coelo et ejus mirabilibus et de inferno ex auditis et visis" ("O niebie i jego cudach również o piekle według tego co słyszano i widziano") jest dzieło szwedzkiego naukowca i mistyka Emanuela Swedenborga (1688-1772). Na jego pismach wyrosła duchowość Blake'a, Goethego, Słowackiego, Mickiewicza, Dostojewskiego i wielu innych. Czerpali z niego Poe, Baudelaire, Balzac, Emerson. Wizje jego były tak niepokojące, że przez niektórych posądzany był o szaleństwo. Swedenborg zapewniał, że rozmawia z demonami i aniołami. Bóg pozwolił mu na odwiedzenie innego świata i na poznanie jego mieszkańców. Prace z cyklu są próbą zapisania obrazem tego czego nie da się wyrazić słowami.

Druga część wystawy to obrazy wygenerowane cyfrowo i powielone w druku offsetowym. Inspiracją powstania grafik jest kultura mozarabska, a w szczególności dzieło Beato z Liébany i jego wspaniale ilustrowane komentarze do księgi apokalipsy.

fot. Ryszard Kucab