Wystawy: Andrzej Rułka, Tomáš Agat Błoński

Data publikacji: 01.12.2023 r.

Galeria Sztuki MOK zaprasza na otwarcie wystaw: Andrzej Rułka "Japończyk" - linoryt, Tomáš Agat Błoński "Bliskie Spotkania Dalekich Światów - Nowy Rozdział" - fotografia, multimedia. Wernisaż odbędzie się 8 grudnia o godz.18.00.

Andrzej Rułka
Urodzony w 1973 r. w Puławach. Ukończył PLSP w Nałęczowie. Studiował na Wydziale Grafiki na ASP w Krakowie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha (2000). W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na krakowskiej ASP w Krakowie w pracowni Filmu Animowanego u prof. Jerzego Kuci na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium dla samodzielnego artysty w Niemczech w mieście Frankfurt nad Menem (1998) oraz w Finlandii na Uniwersytecie Artystycznym w Turku (1999). Przynależy do Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video ,,STUDIO A’’ w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku starszego adiunkta w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Instytucie Projektowania Graficznego w Przemyślu. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Tomáš Agat Błoński
Urodzony 1975 roku w Koszycach, Słowacja. Ukończył fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie - VŠVU (magister sztuki - 2001, doktorat - 2010). Stypendia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1994), ASP w Poznaniu (1996), Slippery Rock University (Pennsylvania, USA, 1999), w roku 2005 staż w Edynburgu (Wielka Brytania). W roku 2004 był nominowany na Młodego Artystę Roku w Słowacji (Nagroda im. Oskára Čepána). W latach 2007–2010 był kierownikiem Oddziału Fotografii w Liceum Plastycznym - ŠÚV w Koszycach. Jest założycielem pierwszej Pracowni Fotografii na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (2002–2010). Aktualnie mieszka niedaleko Krakowa. Prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych - ASP w Krakowie oraz pracuje jako wykładowca w Szkole Kreatywnej Fotografii - SKF KSA w Krakowie. Brał udział w ponad 100 wystawach z tego 25 wystawach indywidualnych. Lektor workshopów (plenerów) artystycznych oraz kurator i organizator wystaw.