Uroczyście zainaugurowano w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury obchody 660-lecia Dębicy i 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Zaszczyt występowania na początku spotkania przypadł w udziale zespołowi „Mali Igloopolanie”. Ich występ został nagrodzony burzliwymi oklaskami.

Zespół „Mali Igloopolanie” od 10 lat prowadzi Kinga Jurek, która sama od 22 lat tańczy w Miejskim Zespole Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Jak mówi nie ma żadnych problemów z naborem do swoich zespołów: - Nawet nie korzystam z publicznego ogłaszania naboru. I tak we wrześniu mam bardzo wielu chętnych do moich grup. Swoje dzieci przyprowadzają byli tancerze „Igloopolan”, nasi sympatycy, wszyscy, którzy widzą korzyści w umuzykalnianiu dzieci.

W dwóch grupach prowadzonych przez Kingę Jurek ćwiczy około 90 dzieci. Na scenie DKiK „Kosmos” swoje umiejętności zaprezentowała tylko część z nich tj. 40. Najmłodsi mieli 5 lat. Niektórzy po raz pierwszy pojawili się na scenie. Stąd ich niesłychana trema. Choć Kinga Jurek jest zadowolona z występu swoich podopiecznych uważnie obserwowała ich popisy i notowała sobie niedokładności wymagające korekty.

„Mali Igloopolanie” zatańczyli dwa tańce narodowe: suitę kaszubską i lubelską. Oprawę muzyczną do ich występu przygotował Zenon Piękoś. O stroje, jak zwykle, dba Krystyna Wiktor. – Cieszę się – mówi Kinga Jurek – że w tak uroczystym dniu dla Dębicy moje dzieci mogły pokazać narodowe tańce. Jak zwykle bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu.

fot. Andrzej Janiec