W Domu Kultury i Kinie „Kosmos” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyły „Zaduszki jazzowe”. Koncert był dedykowany ludziom kultury, w tym dębiczanom, którzy w ostatnim czasie odeszli od nas, a których strata jest niepowetowana. Wspominał Ich Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Wymienię tylko niewielu spośród tych największych. Aktorzy: Alina Janowska, Agnieszka Kotulanka, Marek Frąckowiak, Janusz Kłosiński, Roman Kłosowski, Wojciech Pokora. Reżyserzy: Kazimierz Karabasz, Antoni Krauze, Piotr Szulkin, Wojciech Wójcik. Twórcy związani z muzyką – kompozytorzy, instrumentaliści, wokaliści: Olga Jackowska KORA, Wanda Wiłkomirska, Robert Brylewski, Piotr Janczerski, Zbigniew Łapiński, Jerzy Milian, Tomasz Stańko, Mieczysław Święcicki. Malarz Edward Dwurnik. Tomasz Sarnecki - autor słynnego plakatu „Solidarności „W samo południe”. Pisarze: Joanna Kulmowa, Roman Bratny. Językoznawcy: Tadeusz Drewnowski i Walery Pisarek. Wybitny fotograf Marek Karewicz czy Yach Paszkiewicz – twórca wideoklipu. Ale dzisiaj wspominać chcemy także Dębiczan, którzy tworzyli, współtworzyli przestrzeń kulturalną naszego środowiska a odeszli w ostatnim roku. Wspominamy długoletnie członkinie Chóru Parafii Miłosierdzia Bożego i Dębickiego Towarzystwa Muzyczno–Śpiewaczego: Zofia Skwirut, śpiewała w chórze na chwałę Bożą i ludzką radość w latach 2006-2012. Zdyscyplinowana, oddana swojej pasji, brała udział w licznych spektaklach, operach i koncertach. Zawsze pogodna i uśmiechnięta. Odeszła w kwietniu. Barbara Nowacka, śpiewała w chórze od początku jego działalności. Była prezeską chóru i zarazem członkinią zarządu Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego w latach 2009-2018. Zawsze z wielkim zaangażowaniem brała udział we wszystkich działaniach towarzystwa, oddana chórowi całkowicie. Była cudownym człowiekiem, pełnym życia , radości i miłości do ludzi. Odeszła we wrześniu.

Koncert rozpoczęła grupa Piotr Madura Trio, w składzie: Piotr Madura – instrumenty klawiszowe, Dawid Kosakowski – gitara basowa, Kuba Madejowski – instrumenty perkusyjne. Wszyscy absolwenci Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich spotkanie na studiach i miłość do muzyki oraz odnalezienie wspólnej stylistyki zaowocowały powołaniem grupy Piotr Madura Trio. W czasie koncertu w „Kosmosie” formacja zaprezentowała interesujący program. Były to utwory autorskie Piotra Madury, znane ballady oraz standardy jazzowe w nowych aranżacjach. Ich występ był sporym zaskoczeniem dla zebranej publiczności. Muzycy wykazali się dużą biegłością techniczną, muzyczną wrażliwością, wyczuciem sceny. Jak się jednak okazuje mimo młodego wieku muzycy zagrali u boku takich artystów jak: Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Michał Szpaka, Józef Skrzek, także współtworzyli muzykę do różnych widowisk oraz spektakli teatralnych.

W drugiej części koncertu na scenie pojawiła się grupa Piotr Pociask Quartet, formacja jazzowa grająca muzykę fusion. Jej lider jest dębiczaninem. Grupa założona w 1997 roku koncertowała na krajowych festiwalach i w klubach muzycznych m.in. współpracując z legendarną piwnicą „U Muniaka”. Zespół ma na swym koncie pierwszą płytę zatytułowaną „I See...” , wydaną w 2017roku. W tym samym roku współpracę z zespołem rozpoczął czołowy polski pianista Joachim Mencel. Koncerty w kraju i zagranicą cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności i bardzo dobrze są przyjmowane przez muzycznych krytyków. Piotr Pociask Quartet to mocna muzyka, będąca jazzową ucztą klasyki gatunku, ześlizgująca się niekiedy nawet do jazzrocka. Brzmienie zespołu przypominało najlepsze czasy jazzowego fusion z lat 70., grupy „Mahavishnu Orchestra” Johna McLaughlina, Wheather Report, Herbie Hancocka czy „Return for Ever” Chica Corei. W Dębicy Piotr Pociask Quartet wystąpili w składzie: lider Piotr Pociask na gitarze, Joachim Mencel – pianino, Andrzej Święs - gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja. Choć w czasie koncertu dominowały utwory ostre w brzmieniu, to zespół zaprezentował również refleksyjne kawałki a nawet radosne, jak kończący koncert utwór „Children song”.

Tegoroczne „Zaduszki jazzowe” w DKiK „Kosmos” należy uznać za kolejny sukces promocji tego gatunku muzyki w Dębicy. Trudnego w odbiorze, lecz dającego słuchaczom wiele przyjemności, wysublimowanych wrażeń oraz muzycznych refleksji.

Jan Borek nie zapomniał również o podziękowaniach dla dwóch dębickich spółek miejskich, które od lat współpracują z MOK-iem przy organizacji Zaduszek jazzowych: Wodociągom Dębickim i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. Podziękowania skierował do ich prezesów: Jacka Gila i Tomasza Wróbla.

fot. Andrzej Janiec