Amatorski Teatr „Kurtyna” działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy rozpoczął przygotowania do swojej nowej premiery. Wiosną możemy się spodziewać przedstawienia według sztuki Thorntona Wildera „Nasze miasto”. Reżyseruje Robert Chodur, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

 

Kilka słów o autorze: Thornton Wilder (1897 – 1975), amerykański powieściopisarz i dramaturg. Jest uważany za jednego z czołowych dramaturgów współczesnych. Już w szkole średniej pisał pierwsze sztuki, a w czasie studiów na uniwersytecie jego jednoaktówki wystawiane były w studenckim teatrze. Różnorodna i bogata twórczość Wildera koncentruje się głównie wokół tematyki historycznej, którą autor interesująco łączy ze współczesnymi problemami człowieka i świata, wskazując na ciągłość pewnych zjawisk i powtarzalność naszych losów. Dążąc do ukazania prawdy o człowieku - dyskretnie i ironicznie przedstawia jego wady i słabości jednocześnie ujawniając potrzebę miłości, piękna i dążenia do lepszej przyszłości. Problematyka ta występuje zarówno w jego twórczości prozatorskiej jak i dramaturgicznej.

W 1938 roku za „Nasze miasto” otrzymał nagrodę Pulitzera. Sztuka była uznawana w Ameryce za najczęściej czytany i wystawiany dramat. W Polsce jej premiera miała miejsce w 1939 w reżyserii Leona Schillera z Aleksandrem Zelwerowiczem w jednej z głównych ról. Antoni Słonimski recenzując tę inscenizację użył określenia, że są to „amerykańskie „Dziady” z New Hampshire”. Od tej pory była wielokrotnie grana na polskich scenach. Thornton Wilder na potrzeby swojej sztuki wymyślił fikcyjne Grover's Corner, typowe amerykańskie miasteczko, gdzie wszyscy się znają. Bardzo zwyczajne życie mieszkańców miasta ukazane jest w trzech aktach w latach 1901, 1904 i 1913. Wilder starał się zawrzeć w „Naszym mieście” odpowiedź na pytanie: jaki jest sens wiecznego przemijania ludzi i zdarzeń, które składa się na nasze życie. Nie zdradzając akcji sztuki możemy zacytować autora, który tak pisze we wstępie do „Naszego miasta”: „Sztuka nie jest obrazkiem z życia małego miasteczka w New Hampshire, ani też spekulacją na temat życia pozagrobowego, jest próbą dowiedzenia, że w błahych, codziennych zdarzeniach naszego życia tkwi to, co najcenniejsze”.

W „Kurtynie” trwają obecnie próby czytane. Robert Chodur pracuje nad koncepcją przedstawienia. Wśród wykonawców zobaczymy aktorów znanych z poprzednich przedstawień m.in. Agatę Żmudę, Barbarę Żubrowską, Edytę Kujawską-Gawlik, Piotra Szypra. Będą także nowi aktorzy znani z przedstawień operowych Pawła Adamka.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Andrzej Janiec