Do 10 grudnia w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej można oglądać dwie wystawy. Główną są fotografie Pawła Opalińskiego pod tytułem „Krajobraz minimalny” a towarzyszą jej prezentacje dokonań uczniów Szkoły Rysunku.

Paweł Opaliński jest niezwykle utytułowanym artystą. Jego obszerny biogram można przeczytać we wcześniej informacji zamieszczonej na stronie MOK zapowiadającej jego wystawę w dębickiej Galerii Sztuki. Ryszard Kucab powiedział o jego fotografiach , że można odnieść wrażenie, że niektóre z nich są grafikami. Zdjęcia, choć mające swoje odniesienia w rzeczywistości są tak przetworzone, że ocierają się o abstrakcję lub nawet nią już są.

Paweł Opaliński, nauczyciel akademicki na uczelniach artystycznych w Warszawie, Łodzi i Kielcach, wygłosił w czasie wernisażu krótki wykład na temat swojej pracy twórczej. W programie przygotowanym z okazji jego wystawy można przeczytać m.in.: „Prace z cyklu „Krajobraz minimalny” w istocie nie są dla mnie pejzażami. Raczej pretekstem do myślenia o pejzażach. /.../ W rzeczywistości, większość prac, to fotografowane z bliskiej odległości fragmenty kamieni lub ziemi. Czasem sypiący się i podrapany tynk na ścianie, pojedyncza gałąź, kępka trawy, które imitują np. rozległą panoramę lasu. Być może nasza przyszłość, to takie właśnie imitacje – namiastka i pretekst do wspominania krajobrazu naturalnego, który zanika w zastraszającym tempie”.

Wystawa fotografii Pawła Opalińskiego może być przyczynkiem do rozmowy o barbarzyńskim postępowaniu człowieka z przyrodą. Krajobrazy ze smutnie sterczącymi kikutami drzew nie nastrajają optymistycznie. Kto jednak powiedział, że sztuka ma być tworzona ku pokrzepieniu serc? Może jednym z jej zadań jest formułowanie ostrzeżeń i pokazywanie zagrożeń.

W sali multimedialnej Galerii Sztuki można obejrzeć prace uczestników zajęć w Szkole Rysunku, która funkcjonuje już od 20 lat. Swoje dokonania prezentują: Oliwia Kornaś, Ewelina Niedzielska, Dorota Pięta, Danuta Polniaszek, Małgorzata Surowiec, Grażyna Szczeklik, Barbara Żubrowska, Urszula Zych, Marcin Kycia.

fot. Andrzej Janiec