W Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się uroczystości związane z 30-leciem Koła Związku Sybiraków w Dębicy. Wykład okolicznościowy na temat gehenny Polaków na Syberii wygłosił Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. W części artystycznej wystąpił ze swoim recitalem Alosza Awdiejew. Spotkanie prowadził Jan Borek, dyrektor MOK.

Zebrani w Sali DK „Mors” w postawie na baczność powitali sztandar dębickiego Koła Sybiraków i wysłuchali hymnu Sybiraków w wykonaniu członków Grupy Artystycznej Safo. Autorem tekstu hymnu jest Marian Jonkajtys, muzykę skomponował Czesław Majewski.

Na wniosek Koła w Dębicy Zarząd Główny Związku Sybiraków przyznał trzy Odznaki Honorowe Związku Sybiraków. Z rąk Marii Aktyl, przewodniczącej Koła Sybiraków w Dębicy i Kordiana Borejki, prezesa Zarządu Głównego w Warszawie otrzymali je: Stanisław Czyż, Krzysztof Glijer i Muzeum Regionalne. Z okazji 90-lecia Związku Sybiraków medale i specjalne podziękowania za współpracę i pomoc dla dębickich Sybiraków wręczono: Hufcowi Związku Harcerstwa Polskiego w Dębicy, Muzeum Regionalnemu w Dębicy oraz mieszkańcom Dębicy (w ich w imieniu odebrał wyróżnienie burmistrz miasta Mariusz Szewczyk).

Wiceprzewodniczący Koła Sybiraków w Dębicy Jerzy Godzisz przekazał Jackowi Dymitrowskiemu nagrania kilkudziesięciu godzin wspomnień. Będą one cenną pamiątką pobytu dębiczan na „nieludzkiej ziemi”.

Kordian Borejko w swoim krótkim wystąpieniu powiedział, że Polacy byli zsyłani na Syberię tylko dlatego, że byli Polakami. Ze smutkiem stwierdził także, że w 1989 roku, gdy reaktywowano działalność Związku Sybiraków w Polsce żyło ich jeszcze około 99 tysięcy. Obecnie Sybiraków jest tylko 24 tysiące.

Występujący po przerwie Alosza Awdiejew pieśni i piosenki przeplatał żartami i anegdotami. Towarzyszyli mu muzycy krakowskiej Piwnicy pod Baranami: Kazimierz Adamczyk i Michał Półtorak. Koncert zakończyło wspólne zdjęcie z Sybirakami i podpisywanie płyt.

Współorganizatorem spotkania był Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, sponsorami: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Wodociągi Dębickie.

fot. Dawid Pikor