Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

Burmistrz Miasta Dębicy, Przewodniczący Rady Miejskiej, Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na koncert kolęd w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej, czyli znanych w całej Polsce i poza jej granicami „Poznańskich Słowików”. Zespół pod batutą Macieja Wielocha wystąpi 15 stycznia na scenie Domu Kultury „Mors”. W programie zatytułowanym „Słowicze kolędowanie” usłyszymy kolędy polskie i innych narodów w opracowaniu Stefana Stuligrosza i Jana Maklakiewicza.

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich: Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”. Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce potem zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował, promował młodych artystów, był prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Jednak muzyczną pasję poświęcił przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich Jego śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru. Po śmierci Profesora w 2012 roku, dzieło Stefana Stuligrosza kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne. „Poznańskie Słowiki” współpracowały z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. „Poznańskie Słowiki” nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór występował w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” (1965) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” (1999). Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

Wykonawcy:
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”
Marcin Gałęski - organy
Maciej Wieloch - dyrygent

15 stycznia 2022
Dom Kultury Mors

Bilety: I połowa sali: 25 zł / 20 zł - ulg., II połowa sali: 20 zł / 15 zł - ulg.