Dwa dni z teatrem

Data publikacji: 24.04.2023 r.

Za nami dwa dni pełne teatralnych emocji. Pięknie dziękujemy wszystkim wspaniałym wykonawcom, instruktorom, teatralnym przyjaciołom!

Przedstawiamy protokół XXV Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Pajace".

Jury w składzie:
Dagmara Jemioła-Hryniewicka
Henryk Hryniewicki
Bartosz Piechota

po obejrzeniu 3 spektakli w kategorii uczniów szkół podstawowych postanowiło przyznać:

I miejsce - Teatr "Plaster" – junior z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki za spektakl pt. "Wojna lemurów" w reżyserii Pawła Sroki za ubranie trudnych i aktualnych tematów w teatralną formę, poruszającą wyobraźnie, bawiącą, ale i skłaniającą do przemyśleń.

II miejsce – Teatr "Pacynka" – Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem za spektakl pt. "O smoku kraśnieńskim" w reżyserii Macieja Szukały za ukazanie teatru absurdu oraz ciekawe rozwiązania sceniczne.

ponadto jury postanowiło wyróżnić Grupę "Papuga" ze Szkoły Podstawowej nr 9 za spektakl "A jednak miłość" w reżyserii Barbary Rubach i Stanisławy Wrony za satyryczne ukazanie stereotypów dotyczących życia codziennego.

oraz przyznać nagrody indywidualne za wyróżniającą się swobodę sceniczną:
Oliwia Czaja z Grupy "Papuga",
Eliza Szczepańska z Teatru "Pacynka",
Tereza Procházková z Teatru "Pacynka",
Laura Koprowicz z Teatru "Plaster" – junior,
Anastazja Koprowicz z Teatru "Plaster" – junior.

Jury po obejrzeniu 5 spektakli w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych postanowiło przyznać:

I miejsce - Teatr M.D.K. Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie za spektakl "Między mitem a prawdą" w reżyserii Moniki Adamiec za: oryginalną konwencję teatralną, świeżość artystyczną, zespołowość i odwagę sceniczną.

II miejsce - Kornelia Kozioł za spektakl "Gra w klasy" w reżyserii Rafała Paśki z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu za szczerość i autentyczność wypowiedzi.

III miejsce ex aequo:
Teatr Grymas za spektakl "Eros i Psyche" w reżyserii Macieja Szukały z Ośrodka Działań Teatralnych Anety Adamskiej-Szukały za: wyjątkowe obrazy, plastykę ruchu i trafne rozwiązania sceniczne.
oraz zespół z II Liceum Ogólnokształcącego z Przemyśla za spektakl "Dobra samotność" w reżyserii Rafała Paśki za interesującą reportażową formę oraz prawdę sceniczną.

ponadto jury postanowiło wyróżnić zespół z II Liceum Ogólnokształcącego z Przemyśla za spektakl "Blizna" w reżyserii Rafała Paśki za podejmowanie ważnych społecznie tematów oraz przywoływanie niejednokrotnie zapominanych ważnych wydarzeń historycznych.

a także przyznać nagrody indywidualne:
nagrodę aktorską dla Zofii Faluszczak z Teatru M.D.K. Młode Dzielne Kuropatwy,
nagrodę dla Juliana Maziarza z Teatru M.D.K. Młode Dzielne Kuropatwy za tworzenie scenicznych rzeczywistości za pomocą muzyki.

Wsparcia finansowego udzielili: Powiat Dębicki oraz Firma Painpol.

Dziękujemy również za pomoc wolontariuszom z Teatru Fantazja oraz Młodzieżowego Teatru Małych Form "ferment".

fot. Łukasz Pas