Koncert pamięci ludzi kultury

Data publikacji: 07.11.2022 r.

Göran Larsen Jazz Quartet wystąpił na tegorocznych Zaduszkach Jazzowych, które tradycyjnie odbyły się w Domu Kultury Śnieżka.

Przed koncertem Dawid Pikor, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, przypomniał sylwetki osób, które odeszły od nas w ostatnim czasie, a w sposób szczególny zapisały się na kartach historii dębickiej kultury.

Emil Kozioł – pedagog, muzyk, zasłużony działacz kultury. Pełnił funkcję dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Dębicy i za jego sprawą utworzono 6 filii Ogniska w Żyrakowie, Grabinach, Pilźnie, Jodłowej, Pustkowie i Zasowie. Nauczał gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Dębicy. Współtworzył orkiestrę dla Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” i był jej pierwszym kierownikiem. Za działalność zawodową i społeczną został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką – Zasłużony Działacz Kultury. Pan Emil był życzliwym kolegą i lubianym nauczycielem.

Jerzy Szczeklik – dębiczanin, animator kultury na emigracji. Założyciel Kabaretu LUZ w Clearwater na Florydzie. 13-osobowa grupa pod jego egidą bawiła tamtejsze środowisko polonijne w latach 2000-2015 wystawiając wiele programów kabaretowych oraz innych form estradowych. Miał tzw lekkie pióro, które wykorzystywał przy pisaniu większości tekstów kabaretowych. Lubiany i niekwestionowany lider grupy. Świetnie czuł się na scenie zarówno w roli konferansjera jak i w swoich satyrycznych monologach nawiązując spontaniczny kontakt z publicznością.

fot. Łukasz Pas