Muzyka Życia

Data publikacji: 20.06.2023 r.

Muzyka Życia to cykl koncertów, które mają przybliżyć dębickim słuchaczom muzykę inspirowaną kulturą żydowską.

Koncerty będą towarzyszyć uroczystościom upamiętnienia pierwszej akcji eksterminacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce w dniach od 21 do 25 lipca 1942 roku.

W koncercie inauguracyjnym przedstawiamy Trio Yarona Kleina, który wykona autorski wybór melodii chasydzkich (Nigunów) w swoim opracowaniu.

Niguny to melodie komponowane przez żydowskich cadyków i śpiewane przez ich chasydów w określonej intencji związanej z mistycznym judaizmem. Dzięki wyjątkowej melodyce i zapożyczeniom z lokalnego folkloru, są źródłem informacji o kulturze ludów zamieszkujących niegdyś tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy. Niguny śpiewano w wielu ośrodkach chasydzkich takich, jak Bobowa, Ropczyce czy Leżajsk. Śpiewano je również w Dębicy na dworze lokalnych cadyków z rodu Horowitzów.

Yaron Klein to izraelski muzyk, klasycznie wykształcony skrzypek, arabista i nauczyciel akademicki. Wnuk Mani (Miriam) – najmłodszej córki przedwojennego dębickiego przedsiębiorcy Natana Grünspana. Studiował również grę na arabskiej lutni Ud. Zdobył tytuł doktora na wydziale filologii arabskiej w Harvard University. Uczy języka arabskiego, literatury i muzyki arabskiej oraz gry na Ud w Carleton College w Northfield w stanie Minnesota (USA).

Oleg Dyyak jest pochodzącym z Ukrainy polskim multiinstrumentalistą, związanym z takimi zespołami, jak The Cracow Klezmer Band, Bester Quartet, a ostatnio The Oneness. Gra na akordeonie, instrumentach perkusyjnych i klarnecie.

Wojciech Front jest polskim kontrabasistą. Grał m.in. w  The Cracow Klezmer Band i The Oneness. Uczy gry na kontrabasie w szkołach muzycznych Niwiskach i Stalowej Woli. Jest muzykiem Filharmonii Podkarpackiej.

Yaron Klein (Izrael / USA) – skrzypce
Oleg Dyyak (Ukraina / Polska) – akordeon
Wojciech Front (Polska) – kontrabas

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy i Dembitzer Music

Bilety: 30 zł / 25 zł – ulg.
do nabycia w kasie DK Śnieżka oraz na biletymokdebica.pl