Święto Teatru z MOK

Data publikacji: 08.03.2024 r.

Serdecznie zapraszamy do celebrowania razem z nami Międzynarodowego Dnia Teatru, który w Miejskim Ośrodku Kultury będzie trwał aż pięć dni. Rozpoczniemy barwnym korowodem, następnie zaprezentują się grupy teatralne jak i monodramiści zgłębiający tajniki teatru w Domu Kultury „Śnieżka”. W repertuarze znajdą się spektakle zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. A wszystko stworzone z miłości do teatru, chęci wyrażania siebie i swoich emocji.

We czwartek 21 marca od godz. 10:00 razem z uczestnikami zajęć teatralnych oraz uczniami dębickich szkół podstawowych rozpoczniemy obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, jak i świętować będziemy Pierwszy Dzień Wiosny podążając ulicami naszego miasta w barwnym korowodzie. Z teatralnego atelier wyłonią się postacie z bajek, filmów, a także bohaterowie literaccy. Będzie zatem nie tylko kolorowo, ale wesoło i bajkowo.

W piątek 22 marca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej DK „Śnieżka” zaprezentują się najmłodsze grupy teatralne. Dziecięcy Teatr „Mini Fantazja” przygotował dla nas „Lekcję teatralną”, podczas której podglądniemy jak przez dziurkę od klucza jak przygotowują się aktorzy do swoich ról, a także przypomnimy sobie podstawowe teatralne pojęcia. Na scenie nie zabraknie smoka, księżniczek i rycerzy. Dziecięcy Teatr „Fantazja” pokaże, że zabawa formą teatralną może dać zupełnie inny wymiar znanej przez wszystkich bajki. Historię Kopciuszka zobaczymy we współczesnej interpretacji i zastanowimy się, jak w dzisiejszych czasach mogłyby się potoczyć losy tytułowej bohaterki.

Sobota 23 marca dedykowana jest starszej młodzieży i dorosłym. O godzinie 18:00 na deskach „Śnieżki” zobaczymy spektakl grupy T.Lab pt. „namacalNIE”, na który zapraszamy osoby powyżej 16. roku życia. Na scenie zostaną poruszone tematy cielesności, tego jak postrzegamy swoje ciało i co się na to składa. Jak nasz obraz kształtują inni ludzie, kultura, system edukacji, czy media. O obawach, pragnieniach, miłości i wolności.
Po spektaklu zaprosimy zgromadzoną publiczność do sali klubowej, gdzie przy dźwiękach muzyki na żywo odbędzie się wernisaż wystawy Anny Pracało zatytułowanej „sensualnie”. Będziemy mogli obejrzeć obrazy poruszające istotę piękna, kruchość i subtelność człowieka. A to wszystko w uproszczonych formach, fragmentaryczności, tajemnicy i niedopowiedzeniu.

Scena w niedzielę 24 marca należeć będzie do dwóch monodramistek: Julii Sikory i Wiktorii Skowron. O godzinie 18:00 rozpocznie Julia monodramem „Zapomniana melodia” stworzonym na podstawie wierszy i wspomnień Stanisławy Wiatr-Partyki – Sybiraczki,  nauczycielki, poetki, która po powrocie z „nieludzkiej ziemii” zamieszkała w Tarnowie. Nie tylko o bolesnej historii, ale także o miłości do ojczyzny, najbliższych, o tęsknocie i darze cieszenia się każdą najmniejszą drobnostką.
Kolejną propozycją tego dnia będzie spektakl Wiktorii Skowron pt. „Zaświat”. Monodram stworzony na bazie wierszy Marii Konopnickiej oraz fragmentów prozy Elizy Orzeszkowej w magiczny sposób opowie o miłosnych zawiłościach, kłębiących się tęsknotach, pragnieniach kobiety. Blisko natury, ale i chłodnej teatralnej formy.

W poniedziałek 25 marca od godziny 18:00 na zakończenie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru obejrzymy spektakle grup młodzieżowych: Grupy Teatralnej Wyindywidualizowani oraz Młodzieżowego Teatru Małych Form „ferment”.
Wyindywidualizowani w sowich teatralnych poszukiwaniach w spektaklu „Ze snu” wyszli od tajemniczego świata „Romantyczności” Adama Mickiewicza, który stał się polem do interpretacji postrzegania straty. Młodzież poruszy zatem tematy bolesnych rozstań, radzenia sobie z pozostawioną pustką, przeżywaniem śmierci najbliższych i pielęgnowaniu w sobie poczucia winy, ale także zaczynania wszystkiego na nowo.
„ferment” zaprasza na spektakl „bez reszty”, który traktuje o pieniądzach, materialnych wartościach, chęci nieustającego wzbogacania się i wiecznym oszczędzaniu. O mamonie, szmalu, kasie z przymrużeniem oka, na słodko-gorzko.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie Kina „Śnieżka” (od 9.03).

21.03 | czwartek | 10:00 | Park DK Śnieżka - Rynek

Teatralny korowód

22.03 | piątek | 18:00 | DK Śnieżka

„Lekcja teatralna”
Dziecięcy Teatr „Mini Fantazja”
scenariusz i reżyseria: Dominika Migoń-Madura

„Kopciuszek na opak”
Dziecięcy Teatr „Fantazja”
scenariusz i reżyseria: Dominika Migoń-Madura na podstawie bajki „Kopciuszek” Jana Brzechwy

23.03 | sobota | 18:00 | DK Śnieżka

„namacalNIE” (dla widzów powyżej 16 r.ż.)
T.Lab
scenariusz i reżyseria: Dominika Migoń-Madura
przygotowanie układu choreograficznego: Anita Zima

po spektaklu w sali klubowej odbędzie się