Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

Galeria Sztuki MOK zaprasza na otwarcie wystawy: Piotr Albert Koczaj "Przez pęknięcia w twarzach" - malarstwo. Wernisaż odbędzie się 22 lipca o godz. 18.00.

Piotr Albert Koczaj

Zakonnik, Albertyn. Psycholog. Psychoterapeuta. Malarz, uczeń Franciszka Szczerbińskiego.

Kolejna wystawa dopełnia tryptyk: "Twarze", "Pęknięcia" i "Przez pęknięcia w twarzach". Kto może mieć odwagę czy czelność zaglądać przez pęknięte twarze? Co można zobaczyć zaglądając w pęknięcia twarzy?

Od lat oglądam twarze bezdomnych i chorych ludzi, ich twarze są pęknięte cierpieniem, jednak mało kto ma odwagę zaglądnąć do środka, nie zatrzymując się tylko na powierzchownej etykiecie: "wariat" czy "pijak". Pęknięcia to efekt historii, a przez nie można zobaczyć to co żywe. Ta żywa część umyka określeniom, nie można jej nazwać i zamknąć w poręcznej definicji.

Życie jest tajemnicą i misterium . Stąd intuicyjna decyzja o abstrakcji jako języku, w którym podjąłem próbę zakomunikowania tajemnicy żywej części znajdującej się pod pęknięciami. Proste środki malarskie: walor, materia malarska a nade wszystko kolor są nośnikami emocji, myśli, pragnień, konfliktów, fantazji, które znajdują ujście w czynach, słowach, gestach, ale pod pęknięciami pozostają jeszcze tajemnicą. Nienazwanym ale rozedrganym i żywym ścieraniem się często przeciwnych, kontrastowych sił.

Bo przed nadaniem nazwy, przed działaniem i  uchwyceniem w pojęcie coś się dzieje, dzieje się być może najistotniejsze. Ta wystawa to próba zakomunikowania właśnie "tego".

Piotr Albert Koczaj